DeskovkyRoleplay

Monsters of the Multiverse vykračují směrem k šesté edici DnD

Společnost Wizards of the Coast na podzim oznámila, že by v roce 2024 ráda vydala šestou edici Dungeons & Dragons. Tehdy totiž DnD oslaví padesát let a bylo by tak víc než záhodno dopřát mu hezký dáreček. Na šesté edici se už pracuje a směr, jakým se nová pravidla vydají, naznačuje nově vydaná příručka Mordenkainen Presents: Monsters of the Multiverse. Ta má být „zpětně kompatibilní se pátou edicí“.

Atlas starých národů v novém provedení

Monsters of the Multiverse nepřináší vyloženě nový obsah, je spíše novým uchopením starého materiálu. První půlka knihy obsahuje 33 hratelných ras, které můžete znát z předchozích DnD 5E příruček a rozšíření. Poprvé ale vychází ve souborném vydání, takže nemusíte zjišťovat, v které knize hledat statistiky různých národů. Formát zpracování národů je zde tak, jak ho už můžete znát z příručky Tasha’s Cauldron of Everything. Tašin kotlík v roce 2020 zásadním způsobem oddělil původ a rasu postavy od jejich statistik a schopností a přidal volitelná pravidla pro jejich tvorbu. Pokud jste spokojeni s rasově předdefinovanými staty a schopnosti, používejte je dál. Pokud ne, tedy máte návod, jak si postavu upravit dle svých představ. A tuhle možnost nyní máte u všech ras.

Wizard of the Coast tímto reagovali na opakovaně se objevující stížnosti hráčů. Ty se většinou točily okolo faktu, že některé národy jsou z podstaty světa Forgetten Realms vyobrazeny jako zlé, slabé či zaostalé a že samotná volba rasy je tak příliš předurčující pro postavu. Hráči volali po větší volnosti a větší možnosti na sebeurčení postav. Monsters of the Multiverse tak ukazují, jakou cestou se WotC rozhodli vydat. Dle jejich vyjádření tato volitelná pravidla kromě větších úprav postav umožní také vytvářet rozmanitější kombinace rasa-povolání. Když budete chtít hrát mága, už si nebudete muset vybírat některou rasu jen proto, že je z podstaty lepší mág než některé jiné.

Bestiář větší a univerzálnější

V druhé části knihy najdeme obsáhlý bestiář s více než 250 monstry, mezi kterými už některé zbrusu nové najdeme. Většina monster je ale opěr sesbíraná z předchozích příruček a rozšíření. Podobně jako u ras, i jejich prezentace je teď ale jiná, než na jakou jsme byli doteď zvyklí. Potvory teď mají mnohem obecnější popis, není jim už vnucená určitá „role ve světě“. Mělo by tak být mnohem snazší je upravovat a používat i v jiných settinzích. Každé monstrum má také několik různých herních „verzí“, aby bylo možné ho lépe „přizpůsobit“ vaší družině. Také došlo k lepšímu vyvážení jejich nebezpečnosti a abecednímu seřazení všech potvor.

Jak je vidno, šestá edice DnD se bude snažit hlavně o dvě věci: o přehlednější uspořádání a snadnější uchopení předchozího materiálu a zapracování požadavků hráčů. Pokud i na dále bude důležitá ona zpětná kompatibilita s 5E, je zřejmé, že nebude možné výrazně ohnout už existující pravidla, nebo některá úplně vyřadit a přijít s novými. Monsters of the Multiverse tedy ve výsledku představuje spíše něco jako DnD 5.5E. A není se čemu divit. Dungeons & Dragons 5E je momentálně skutečně mainstreamovou hrou, která má ve světě více hráčů a fanoušků, než kdy měly předchozí edice. A odříznout se od množství fanoušků a již vyšlých materiálů zatím zřejmě WotC nevidí jako moudré. Na druhou stranu, nové knihy jsou potřeba, kola kapitalismu se musí točit a značka musí zůstat relevantní. Do vydání nové edice stále zbývají skoro dva rok a vy můžete vesele koukat na seriál.

Samostatnou knihu můžete už teď předobjednat za necelých 30 dolarů, dorazí k vám však nejdřív v den vydání – 17. května. Pokud jste nedočkaví, můžete knihu zakoupit už od 25. ledna jako součást setu. Spolu s knihami Xanatharův průvodce vším a Tašin kotlík všeho vás ale takový balík vás ale vyjde až na 170 dolarů.

Zdroj
Zdroj obrázků: Wizards of the Coast

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button