KnihyNovinkyRecenze knih

Putování Azerothem nabízí svět World of Warcraft v offline režimu

V sekci fantasy tuzemských knihkupců jste nepochybně někde mezi Středozemí a Zeměplochou narazili i na Azeroth. Svět, v němž se odehrává převážná část událostí populárního MMORPG World of Warcraft (a nejen toho), můžete nyní prozkoumávat i s vypnutým počítačem a bez přístupu k internetu. Jak lahodné pro oči. Američanka Christie Golden, která má na svém kontě již několik titulů ze světa Warcraft (čtěte to jak chcete, ale ne várkrafty), nyní přichází s prvním dílem série Putování Azerothem – Východní království. Popravdě, přichází pouze český překlad prvního dílu, druhý díl – Kalimdor již existuje v angličtině.

Azeroth v dobách datadisku Wrath of the Lich King, který dodnes mnoho hráčů považuje za nejlepší

Časově je kniha posazená za Battle for Azeroth, tedy poslední datadisk před nejnovějším Shadowlands. Hned na prvních stránkách bude fanoušek blizzardího světa potěšen – kniha je psána formou deníku, respektive poznámek dvou průzkumníků, kterým Anduin Llane Wrynn, král Stormwindu, uděluje volno, aby se mohli věnovat průzkumu Východních království – kontinentu hráčům známého jako Eastern Kingdoms.

Vybranými průzkumníky jsou mistr špehů Mathias Shaw a kapitán Flynn Fairwind. Přestože jsou Shawovy popisky jednotlivých oblastí Východních království relativně krátké, obsahují mnoho detailních informací. Fairwind je doplňuje stručnými poznámkami a komentáři, které ale občas dokážou navést čtenáře k netušeným souvislostem. Mezi oběma průvodci je cítit přátelská a dobrodružná chemie. Vtipné, funkční.

Hlavním posláním obou hrdinů, a tedy i knihy, je vylíčit historii a formování jednotlivých oblastí, životopisy významných postav zde tedy očekávejte pouze v relativně marginálním zastoupení. Vše začíná ve Stormwindu, bijícím srdci Aliance, pokračuje na jih kontinentu do Stranglethorn Vale a končí v nejseverněji položené oblasti Eversong Woods. Těžko byste mezi jihem a severem hledali oblast, kterou nenavštívili a nepopsali. Shaw navíc intenzivně využívá svých služeb jeho špehů, kteří mu podávají informace o stavu v jednotlivých oblastech.

Za zmínku nepochybně stojí například návštěva Karazhanu, věže, která kdysi bývala domovem posledního strážce Tirisfalu – Maguse Medivha. Ten pod vlivem moci velitele Plamenné legie Sargerase otevřel Temný portál a vpustil do Azerothu jeho jednotky. Karazhanu je věnováno několik stran, dovíte se něco o původu Nightbane (pozn. red. jedná se o bosse, kterého si můžete po splnění série questů vyvolat) nebo o tom, co se vlastně stalo s Medivhovým učněm Khadgarem.

První díl Putování Azerothem je laděn do aliančních barev. Modro-zlatá obálka se stormwindskou katedrálou zahřeje u srdíčka nejednoho orkobijce. Kresby uvnitř jsou většinou hnědo-bílé, občas na hranici náčrtu, ale jinak poměrně detailní. Zvolené fonty mi občas nesedly a například povolení od A. Wrynna jsem musel číst hodně opatrně. Bud píše jako prase, nebo autorka zvolila písmo vskutku nešťastně. Příjemným zpestřením jsou doplňkové popisy vybraných zbraní a zbrojí, které buď hrály významnou roli v důležitých událostech nebo je též známe jako PvP/PvE sety.

Potěšil mě překlad Tomáše Kratochvíla. Sám jsem se nikdy nad českými verzemi názvů oblastí Azerothu nezamýšlel. Pravda, některé působí úsměvně, jiné jsou ale přeložené velmi výstižně a šikovně. Rozmanitost světa Warcraft se dá jen těžko vtěsnat do 120 stran, jedná se ale o velmi příjemný doplněk pro ty, kteří hru (hry) znají. Ti, kteří jsou lorem Warcraftu nepolíbení, mají možnost nenásilně nakouknout.

V neposlední řadě děkujeme nakladatelství Crew za poskytnutí recenzního kusu. Těšíme se na další!

Verdikt

Zpracování - 85%
Scénář - 80%
Koloring - 70%

78%

Naše hodnocení

Putování Azerothem - Východní království je nejen příjemným doplňkem pro warcraftové matadory, ale i vstupenkou na Azeroth pro naprosté nováčky. Alianční zpracování působí honosně a pokud bych z police stormwindské knihovny vytáhnul knihu, vypadala by takhle.

User Rating: Be the first one !

Jarda "prank" Strejc

IT Worker • Gamer • Writer • Father

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button