KnihyNovinkySeriálySoutěžeTéma dne

Game of Thrones – knihy vs. seriály. 5 faktů, které mohly změnit celý seriál

V roce 2019 vyšla poslední řada seriálu Game of Thrones. V té jsme se dočkali nejenom až rozpačitých epizod, ale také tomu chybělo ono skvělé politikaření a zrady, které nás provázely celým seriálem. Je to možná tím, že autor Písní Ledu a Ohně George R. R. Martin píše šestý díl (z údajných sedmi) už tak dlouho, že nikdo nevěří, že to někdy vůbec dopíše. Je to možná i tím, že si na sebe ušil takový ten bič, kdy lidé nyní srovnávají stále seriál a knihy. Nejenom to, dokonce seriál má údajně stejný konec jaký mají mít knihy. A to si přiznejme, že je konec pěkně na prd. Vzpomeneme-li si na to, jak brutální a šílené první řady byly.

Řekneme si tedy po těch letech pět velkých faktů, které mohli seriál povýšit na jinou úroveň. A kdo ví, možná vás to i dovede k tomu, si konečně ty knížky i přečíst. Tudíž přichází varování, článek obsahuje SPOILERY na knihy a potřebujete minimální znalost části seriálu!

Třetí Targaryen nemusí být Jon Snow

Legenda rodu Targaryenů říká, že drak má vždycky tři hlavy. V seriálu jsme mohli vidět Daenerys a jejího bratra Viseryse Targaryena, který obdržel od Khala Droga zlatou korunu. Kdo je tím třetím? V seriálu se onou třetí hlavou stal Jon Snow, který je potomkem posledního draka Rhaegera Targaryena (bratr Viseryse a Daenerys). Všichni víme, jaký byl Jonův seriálový osud, a poslední drak se i přes svou lásku k Daenerys rozhodl, no tak jak se rozhodl.

V knihách zatím nevíme, jestli je Jon Snow Targaryen, víme ale, že do Západozemí míří Zlatá společnost v čele s Aegonem Targaryenem. S touto armádou do Západozemí míří také Jon Connington, vypovězený lord ze Západozemí. O co víc, tento Aegon v knihách plánuje dobýt i Bouřlivý konec, sídlo rodu Baratheonů, jehož hlavou je v knihách ještě stále vládnoucí Tommen Baratheon. Což se mu mimochodem dle zveřejněných kapitol v roce 2011 skutečně povede.

Samozřejmě celý tento Aegon může být pouze podvrhem. To ale v knihách stále nevíme, takže momentálně máme dalšího Targaryena, který na rozdíl od Daenerys nyní znovuzískává “svou zemi.”

Dorne má úplně jinou úlohu

V celém seriálu mi přijde, že Martelovské Dorne působí jako místo, kde kromě šílené sexuální uvolněnosti panuje neschopný vládce Doran Martell. Proto samozřejmě všichni milovali Oberyna, kterého zabil Hora v souboji po Tyrionově soudu. Jak také v seriálu šlo vidět, Doran byl zabit a zrazen vlastními lidmi. Oberynovi děti (známí jako píseční hadi) s Oberynovou ženou Ellariou se poté přidali k Daenerys. No a Cerseinu pomstu snad nejde zapomenout.

No a pak je tu kniha. Jestli jsou někde rozdíly mezi knihami a seriály tak je to právě v Dorne. Nejenom, že Doran Martel je milován a respektován, ale rozdílů je daleko víc. Včetně například toho, že Quentyn Martel chtěl v knihách ukrást Daenerys draka, poté, co ho odmítla. V Západozemí je navíc Arianna Martell, Doranova dcera, která plánuje ovládnout Sedm království. Myrcella Baratheon také není zabita, ale je pouze těžce zraněna. Navíc Doran Martell nejenom, že není mrtvý, ale momentálně spolupracuje s Jonem Conningtonem a Aegonem Targarynem.

Dá se tak nazvat celé mocné a nepokořené Dorne slabým? Absolutně ne, v knihách je to jedno z posledních království (kromě Údolí), které má stále celou armádu. Navíc Doran je schopným a respektovaným vůdcem a Martellové jsou skutečně mocným a silným rodem, ne takovými telaty jako v celém seriálu. Rozdíl, který mohl změnit celý seriál.

Nemůžete vyhladit Tyrelly jen tak

Rod Tyrellů je jedním z nejstarších a nejmocnějších v celém Západozemí. V seriálu máme mladou krásnou Margaery Tyrell, jejího bratra válečníka růží Lorase Tyrella a ještě starou bláznivou babku Olennu Tyrell. Plus samozřejmě nějaké ty vedlejší členy rodu. Jak všichni víme, po výbuchu v Baelorově septu se Cersei Lannister zbavila všech, kromě Olenny, které se zbavila jen o chvilku později. V seriálu tak je rod Tyrellů vyhuben, je to ale možné?

Slova rodu Tyrellů jsou Rosteme do síly, můžeme si je vyložit i tak, že rod Tyrellů je po těch staletích rozmanitý a skoro každá větev se později může dostat k vládě nad Vysokou zahradou. Navíc Martin v jednom z rozhovorů řekl, že v Baelorově septu žádný divoký oheň není, ale kdo ví jestli nekecal. Navíc Loras je známý generál, který si v knihách momentálně prochází docela drsnou životní situací. Margaery si navíc užívá Tommenovi společnosti. A ještě je tu jedna věc, jsou tu ještě Olenniny vnuci Willas a Garlan Tyrrelové, takže skutečně zánik takového rodu jen tak nehrozí.

Proč je to důležité? Většina vazalů přeci vždycky následuje ten hlavní rod. Samozřejmě Boltonové Starky nenásledovali. Jenomže to vypadalo, že jsou už nyní všichni mrtví, navíc Sansa no byla manželkou Ramsayho (a to jenom v seriálu). U ostatních rodů ale můžeme vždycky říct, že za svým lordem vždycky šli, tudíž by se vždycky za nějakým tím mladým dědicem sjednotili.

Povládne Sansa v Údolí?

V seriálu si ji diváci oblíbili hned z několika důvodů. Jedním z nich ale bylo také to jakého osudu se jí dostalo, když si musela vzít toho bláznivého, hnusného a brutálního Ramsayho Boltona, který s ní zacházel jako s onucí. Lordové severu, kteří do té doby pochybovali o své loajalitě se tak přidali k Ramsaymu, teda než se objevil Jon Snow s tím, že začal prosit o pomoc proti Boltonům.

V knihách je Sansa Stark tohoto osudu nejen ušetřena, ale její role je snad ještě důležitější. Ramsay Bolton si skutečně holku z rodu Starků vzal. Ale Aryu. Navíc ne tu skutečnou, ale kamarádku Sansy Stark Jeyne Poole, která se pouze za Aryu vydávala. Pomohlo mu to tak sjednotit a uklidnit rody severu. Sansa Stark si momentálně v údolí užívá dál svůj čas s Malíčkem. Který vlastně celý tento komplot řídí. A aby toho nebylo málo, Sansa si má vzít dědice rodu Arrynů. Myslíte si teď, to si má vzít svého bratrance Robina Arryna? Ani náhodou. Měl by to být kluk jménem Henry Dědic. Jak to v Údolí vše dopadne?

V knihách jsou to rytíři z Údolí kromě Martelů, kteří mají stále celou armádu. Jako jasně, je možné, že to vše dopadne jako v Bitvě dvou Bastardů, kdy přijedou jako jízda z nejmenovaného filmového zpracování, kde se za úsvitu třetího dne stačilo podívat na východ. Nicméně politikaření nabírá úplně jinou váhu. Sever a Údolí tak najednou mají úplně jinou úlohu než v celém tom seriálovém podání.

Zima přišla Robově ženě do lůna i v knihách. Asi.

Rudá svatba. Pojem, který zná snad každý fanoušek seriálového světa, ať už Hru o Trůny viděl nebo ne. Masakr, který se v seriálu odehrál donutil brečet spoustu lidí a uvedl celé Západozemí do takového chaosu, že se z něj vzpamatovával až do konce seriálu. Smrt Robba Starka a Catelyn Stark, včetně těhotné Robbovi manželky, která v sobě nosila dědice celého severu. Masakr, který Boltonové, Freyové a Lannisterové dali dohromady byl prostě nezapomenutelný a stál život snad všechny, co tam byli přítomní.

V knihách je to opět trošku jinak, včetně Robbovi manželky. Pointa je stále stejná, odmítl Freyovic holku, aby si mohl vzít někoho jiného. V knihách to ale nebyla nějaká zdravotnice z bojiště, ale šlechtična jménem Jeyne Westerling, jejíž rod byl vázán přísahou k Lannisterům. V knihách ale nevíme, jestli byla Jeyne těhotná nebo ne, ale to hlavní je, že vlastně celou Rudou svatbu díky své matce přežila. Navíc se s ní pak ještě setkává později Jamie Lannister. Je to ale skutečně Jeyne Westerling nebo její mladší sestra? Tolik otázek vyplivla poslední kniha v tomto případě, až to hezké není.

Ale je to George R. R. Martin. Je tedy možné, že nejenom, že Jeyne porodí/la v knihách dítě. Ale zároveň se někde schovává s členy rodu Tullyů někde v Západozemí a čeká na jakoukoliv příležitost. Byl by totiž nesmysl si myslet, že by se do Hry o Trůny nějak nezapojila.

Cože? To toho je vážně tolik?

Kéž by těch změn bylo jenom pět. Pokud bychom se snažili dáme jich dohromady hned několik desítek. A to možná i srovnatelně významných jako těchto pět. Nechci vám ale spoilerovat knihy, protože jsou skutečně geniálně napsané. Pokud se Martin nenechá unést seriálovým úspěchem a přestane konečně psát blbosti kolem, tak bychom se třeba v roce 2028 v jeho krásných 80 letech mohli dočkat šestého dílu. Přiznejme si totiž, že on to fakt nikdy nedopíše a zůstane to tak navěky otevřené jako nevyřešená záhada. Vichry zimy (šestá kniha) mají totiž nyní pouhých 2000 stran textu a ještě autor stále nekončí. Takže bůh ví, jaká bude skutečně jednou realita. Tohle totiž až jednou bude překladatel házet do češtiny, tak by mohl dostat i nějaké to státní vyznamenání.

Uvidíme tak nakonec jak všechny ty knihy dopadnou. Když už jsme ale u těch knih, k dnešní soutěži nám přispělo nakladatelství Epocha. O co ale budete hrát, se nechte překvapit, přeci jenom, otevíráte magický vánoční kalendář. Soutěžní otázka k dnešnímu dni tak zní:

Patrik "Superlachtan" Klicman

Superlachtan plující si světem obdivující všechno co se aspoň trošku vymyká realitě všedního života. A taky fanda všeho co se dá uvařit, sníst nebo aspoň odehrát a přečíst.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button