FilmyNovinkyRecenze

Zaklínač: Vlčí sen – spíše anime než Zaklínač | Recenze

Když jsem zjistil, že Netflix plánuje udělat animovaný film o zaklínači Vesemirovi, který ukáže jeho dospívání, trénink i jeho mistra, nemohl jsem dospat a každý den odečítal dny k premiéře. S tím, co ale ve výsledku přišlo, jsem vůbec nepočítal. Takový mix nadšení, zklamání a údivu jsem snad v životě nezažil. Zaklínač: Vlčí sen smíchal úplně vše.

Příběh funguje, v tom problém není

Nejzajímavějším prvkem celého filmu je samotný Vesemir, který je prakticky opakem Geralta z Rivie. Místo mlčenlivého zaklínače jsme tu tak měli prostopášníka, bohéma, opilce a někoho, kdo si svůj život užívá plnými doušky. Především to, jak Vesemir „loví“ hromady peněz, působí při srovnání s dnešním Vesemirem téměř neuvěřitelně. 

Což nás přivádí i k tomu, na co jsem se nejvíce těšil. Viděli jsme Vesemirovi mládí i dost důvod, proč se chová jako bohém. Mladý chlapec z nuzných poměrů, který se k zaklínačům přidal, protože nechtěl být chudým ubožákem ani sluhou. Protože chtěl být něčím víc, někým víc. Vybral si tak cestu zaklínače. 

Jeho výcvik byl udělán extrémně zajímavě. Seznamujeme se s mistrem Deglanem i s ostatními zaklínači, zjišťujeme, jak fungovalo vlastně ono bratrství s ostatními zaklínači, i jak drsná byla samotná Zkouška trav, která z něj udělala vrcholného zaklínače. Život Vesemira samotného je ještě o trochu zajímavější. Film dobře vysvětluje, proč jsou zaklínači vlastně tak hrozně nenávidění a jak jsou bráni společností. Nové hlavní postavy, jako čarodějka Tetra nebo Lady Zerbs, zaujaly, prokreslily se a pomohly formovat celou dějovou linku až do finální bitvy. 

Animace pro animaci 

Celým filmem nás provází hromada akčních scén. To se tak nějak dalo čekat, většina z nich je navíc naprosto perfektní. Bohužel ale z celého snímku trochu trčí a právě během nich se vám nejvíc připomene, že je to anime, nikoliv zaklínač. To, jak neuvěřitelně silný dokáže Vesemir být, když použije Igni je prostě nad rámec nám známého fungování zaklínačského světa. Ano, je tam sice ukázáno, že předtím vypil nějaký ten odvar, ale prostě to nebylo ono. A i během ostatních akčních scén postavy působí podivně nezranitelně až superhrdinsky. Nehledě na momenty, během kterých Vesemir vypadá, že tam běhá s Rasenganem. 

Animace je ale naprosto precizní a prokreslená. Kouzla, bojové scény i ty všudypřítomné potoky krve, všechno, co se hýbe, vypadá výborně. A i statické záběry mají své kouzlo. Detailní podoba Kaer Morhen plného zaklínačů je tak fascinující, že jsem si příjezd do něj prostě musel pustit několikrát. 

Hudba ve snímku trošku zapadá, což ani tak moc nevadí, vzhledem k tomu jaká jatka na plátně občas probíhají. Zvuk sám o sobě je sice skvělý, ale osobně jsem si film pustil v českém, anglickém i japonském dabingu a ten japonský jednoduše vyhrává. 

Hlavním nešvarem filmu je ale jeho tempo. Scény a děj letí tak rychle kupředu, že jsem chvilkami nevěděl, v jaké části vlastně jsem. Na jednu stranu to diváka strhne a nestihne se ani trošku nudit. Nicméně bych asi spíš uvítal 20 minut navíc, než tak zběsilý děj. 

Odklon od předlohy   

A ještě trošku toho kopání. Co mě vytočilo extrémně, byl ten obrovský (byť očekávatelný) odklon od předlohy. Nebudu vám samozřejmě spoilovat, ale především změny už známého příběhu můžou za můj zmíněný mix reakcí. To nadšení, kdy jsem viděl ty obrovské a nádherně animované boje, ten údiv kdy jsem pochopil celou tu skvělou zápletku a nakonec to zklamání, když vycházely všechny ty odklony a nesmysly najevo. 

Zaklínač: Vlčí sen je skvělý animovaný film, minimálně svou animací silně nadprůměrný. Ale to nadšení spousty zaklínačských fanoušků já prostě nesdílím. Nedá se mu upřít to, že se jedná o něco, co si svět Zaklínače rozhodně zasloužil. Je paráda, že animák vznikl a fanoušci zaklínače se z něj tak mohou těšit. Ale už to tak nějak není ten zaklínač. Pokud vás o zaklínačích zajímá něco víc, tak se podívejte sem, najdete tu seznam úplně všech.

Verdikt

Příběh - 80%
Animace - 100%
Hudba - 70%
Zápletka - 75%

81%

Zaklínač Vlčí sen je nadprůměrným animovaným snímkem. Animace je naprosto perfektní a nedá se jí nic vytknout, bohužel příběh je moc rychlý a závěr je prostě šílený.

User Rating: 2.33 ( 3 votes)

Patrik "Superlachtan" Klicman

Superlachtan plující si světem obdivující všechno co se aspoň trošku vymyká realitě všedního života. A taky fanda všeho co se dá uvařit, sníst nebo aspoň odehrát a přečíst.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button