KomiksNovinkyTéma dne

Čeští (komiksoví) kreslíři #1 Nikkarin (Michal Menšík)

Nikkarin (*1987) se do podvědomí fanoušků českého komiksu zapsal hlavně svojí sérií 130. Úplně první Nikkarinovy črty jsou k nalezení zde, na internet je nahrával už od roku 2006 a můžete v nich najít rodící se Stotřicítku. Její první díl byl v roce 2009 na české scéně poměrně zjevením, už jenom díky tomu, že ho vydal Labyrint.

Stotřicítka je nevšední, přemýšlivé postapo, které těží hlavně ze surrealismu, Falloutu a Malého prince, první díl je navíc výrazně minimalistický. Druhý díl přišel záhy. Poslední díl plánované trilogie ale nabobtnal a rozpadl se na dva. Nikkarin tak vydal už zdaleka ne tak komorní třetí díl v roce 2015 a následně si před dokreslením posledního dílu dal pauzu. Ta ovšem stále trvá, Nikkarin se zatím výtvarně i „jinak“ posunul a momentálně neplánuje čtvrtý díl Stotřicítky dokončit. Sešlo i z plánovaného „shrnutí“, které se mělo objevit ve výročním dvacátém Aarghu. Bo a Kňch se ale i nadále objevují v kreslířových pracích jako easter eggy.

V roce 2011 se Nikkarin podílel na projektu Ještě jsme ve válce, který pořádalo sdružení Post bellum. Jeho komiksy se objevily v několika číslech časopisu Aargh! i v jediném čísle revue Bunkr, které vyšlo na jeho náklady a za které dostal cenu Muriel. Najdeme je také ve sbornících z dnes už nepořádaného festivalu Komiksfest i v knize Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství. V roce 2010 byl oceněn v dnes už neudělované čtenářské ceně Fabula Rasa jakožto kreslíř roku. Jeho posledním dlouhým komiksovým příběhem je Super Spellsword Sága: Legenda o nekončenu, komediální fantasy dobrodružství, za které získal Zlatou stuhu.

Odkud já ho znám?

V průběhu let Nikkarin kreslil komiksy pro množství časopisů a magazínů, např. pro Metropolis, His Voice, Redway, Ekonom, Čili-chilli (Bedřich), nebo Raketu (Rocky a Terka a Uno, Duo, Tria). Dělal také obálky pro Právního rádce a v současnosti kreslí pro Čtyřlístek Huberta a Huga. Pro tento komiks začíná být poměrně známý i mezi dětmi a prvních deset sebraných příběhů vydal opět Labyrint jako jeho prozatím poslední autorskou knihu. Je taky autorem známého komiksu o kočičce a Smrti, který jeden čas koloval po internetu. Jeho ilustrátorskou tvorbu můžete znát i z knížek Howlův putující zámek, Návrat z hvězd, nebo Dračí polévka, za jejíž ilustrace byl nominován na Zlatou stuhu. Stejně tak i za poslední knihy, které ilustroval: Jak vznikl film a Jak se dělá film. Třetí díl, Co byla a co je televize, už zřejmě porotu tolik nezaujal. Seznam jeho další ilustrátorské práce naleznete zde.

Je kreslíř samouk. Jeho ze začátku poměrně detailní šrafa (podle některých vycházející z Moebia) časem vymizela a kresba více „zcartoonovatěla“, přibyly výrazné, zářivé barvy a postavy se staly „gumovějšími“. Většinu prací už dnes netvoří inkoustem ani fixou, ale digitálně, výjimku tvoří kresby na zakázku. Tematicky má však i nadále blízko k popkultuře a hlavně videohrám.

Nikkarin je aktivní na Facebooku, kde komunikuje s fanoušky a hlásí novinky. Na Instagram postuje hlavně fotky ze svého života a kresby prsatých slečen. Na Youtube, nahrává kecací podcasty, buď sám, nebo ve dvojici s Danem Černým, a pohádku na dobrou noc pro svého synka.

Nikkarin

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button