NovinkyPCPS4Recenze

Stranded Sails – Explorers of the Cursed Islands

AHOY! Hoo Hoo! Hou Hou? Huray? Sakra, co já vím jak dělají námořníci? Ale jedním takovým se stanete právě v této hře. Teda, postupně. Na začátku totiž odjedete s tátou hledat novou krajinu k obydlí a jak jinak, než lodí. Co se může pokazit? Otec zkušený námořník, stejně tak jeho posádka a vy podržtaška co bude drhnout palubu. No jak to tak bývá, klasické námořnické klišé – bouřka a jeb s lodí o nějaký útes. Tak, tady jsme, tady začínáme, teď se máme ukázat, co v nás je!

Probouzíte se na pláži a první je třeba najít nějaké přeživší. To nastává po chvíli hledání. První vás navede k dalšímu a tak pokračujete dále, dokud nemáte celou crew. A jak to tak bývá, jsou to všechno nemožní otrapové, kteří nic nezvládají sami a tak jste tu vy, aby jste je mohli obskakovat a plnit jim jejich zbožná přání. Protože proč? No protože vám to fotr nařídil. Sám nemůže, bo je jaksi zraněn (leží na posteli a kašle, takže vlastně nevíme co mu je, asi chřipka po tom ztroskotání) .

Chlastat rum a houpat se v síti? Těžko!

Takže jdeme na to. Každý z posádky chce svoje obydlí. Na chatky potřebujete matroš. Na co čekáš? Mazej kácet stromy! Hledej bedny a sudy po mapě, jelikož v těch najdete zbytek surovin. Komu by to nedávalo smysl, kde se na opuštěných ostrovech berou truhly a podobné věci, tak vězte, že ostrovy jsou sice opuštěné, ale nebývaly! To se však budete dozvídat díky lore a jiným povídkám které budete nacházet a postupně objevovat tajemství, takže to si nechám pro sebe.

Materiál je pro vás alfou i omegou. Je třeba sbírat opravdu všechno. A není to úplně jednoduché, jelikož jste omezení energii. Bez té neuděláte nic a musíte buď to spát ve vraku vaší lodi, nebo se najíst. Téměř každá činnost ve Stranded Sails se nese v duchu takových miniher. Při rybaření musíte klikat ve správnou dobu k tahání ryb k sobě, při zkoumání souostroví pomocí loďky pak sbíráte materiál. No ale bacha. Rackové jsou pěkný svině a budou vám chtít všechno šlohnout a proto u plovoucího materiálu(..nebo semínek, či jídla) musíte být první, jinak vám zbudou akorát oči pro pláč a promarněná energie závodem s tím drzým ptákem.

“Zase práce?”

Jak už jsem zmínil, energie je opravdu nutná ke všemu. Včetně sprintu, nebo rychlému veslování. A věřte, že pokud se budete toulat jak na loďce tak na nohou bez sprintu, budete se toulat dlouho. Svinsky dlouho. A nemyslete si, energie při těchto aktivitách klesá neúprosně rychle. Na základně pak máte zahrádku o kterou musíte pečovat – zalévat, sklízet, sázet. Odměnou vám budiž surovina, kterou v kombinaci s další využijete k přípravě různorodých pokrmů s různou účinností coby do doplnění energie. To by bylo samozřejmě supr, kdyby jste nebyli omezení na pár kusů jídla v inventáři. Trošku to nedává smysl, jelikož můžete mít třeba 80 klád dřeva, ale unesete jen 3 pečené kukuřice. Aha? No nevadí. Časem se počet neseného jídla navýší (ne, neponeste jich 30, ale třeba 6) .

Co se transportu vás samotných týče, tak je možno po vlastní ose a pak se portnout bez potřeby energie či čehokoliv jiného zpátky do kempu. Ovšem všude po mapách jsou portály. Ty po jejich aktivování je možno používat taky, ale tady pozor – už potřebujete shardy. Takový shard je možno vykopat po kouskách na plážích. Vykopejte 4 kusy a můžete vyrobit jeden použitelný. Pak hurá portálem kamkoliv, kde jste už byli. Shardy se však blbě hledají a není jich mnoho,takže si cestu portem většinou dobře rozmyslíte.

“Tu máš oříšek co sem našel, dej mi židli!”

Dalším aspektem SS je budování vztahu se svou crew. To je možné dělat tak, že je obdarujete nějakou cetkou, kterou naleznete někde v pustině. Každá postava pak má ráda jiné hebla, takže nepřijme všechno, co se jim budete snažit nacpat do chřtánu. Odměnou vám budiž nové kusy nábytku a podobných věcí. Postupně vám pak každá postava otvírá schopnost nebo usnadnění vašeho postupu. Například, když se najíte ze společného kotle na na uvařené jídlo a máte dostatek “plusových bodů” u kuchařky, dostanete energy boost a vaše činnosti nespolykají tolik energie. A takových vychytávek má každá postava několik. Jejich přízeň taky získáváte vylepšováním jejich obydlí pravě o nábytek.

Poslední částí hry je boj. Ten zde neprobíhá nijak složitě. Bude vám stačit trochu dobrého načasování, jelikož je třeba počkat na provedení útoku nepřítele a poté je nejlepší chvíle mu jednu fláknout. Nic, co by vyžadovalo dlouhý trénink a po pár utržených ranách už budete vědět přesně, jak s enemákama vytřít podlahu. Jde vidět, že hra klade důraz na jiné věci a boj je zde vyloženě k tomu, aby vás vytrhl z jinak naprosto nerušeného objevování celého souostroví.

Verdikt

Grafika - 60%
Zvuk - 55%
Příběh - 50%
Hratelnost - 50%

54%

Naše skóre

Ve zkratce - budete hodně běhat, hodně se plavit. Hlavně běhat. Taky spoustu času strávíte péčí o zahrádku. Potěšení z farmení materiálu je nulové, jelikož samotný craft a stavění je nuda sama o sobě (máš dost matroše, klikneš a je postaveno) . Každopádně, dívejme se na hru z druhé strany. Jako člověk, který má nahráno tisíce hodin v různých hrách a hodně z nich byly právě survival open world asi nemůžu hru hodnotit úplně kladně. Ovšem pokud máte mladší sestru, mamku, nebo přítelkyni co nikdy podobné hry nehrály a chtěli by jste aby získali základ do složitějších a celkově sofistikovanějších her, je to ideální volba. Minimálně je to naučí trpělivosti při sbírání, jelikož grind je tady všudypřítomný. A kochání se krajinkami vás nebude bavit pořád.

User Rating: Be the first one !

David "Salamista" Hrňa

Všichni máme jedno společné - máme rádi hry! Ať hraješ na čemkoliv a cokoliv, jde nám o zábavu! Toho se držme.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button