HryNovinkyPC

Valve vydalo cenzurovaný čínský Steam!

Valve oznámilo čínskou verzi Steam klienta již v roce 2018, ale od té doby o něm nebylo k dispozici příliš mnoho informací. Čínský Steam se nyní však dostal do alfaverze, která nám přinesla několik poznatků o tom, jak bude v budoucnu hraní v Číně vypadat.

Jaké jsou rozdíly v čínské verzi?

Aktuálně se v alfaverzi nachází tři hlavní rozdíly. Tou první je obrazovka, která se zobrazí na pět sekund po zapnutí hry. Na ní jsou napsána doporučení, jak hrát “zdravě.” Radí, aby si hráči hlídali čas, který stráví hraním, který byl už loni zákonem omezen. Dále propaguje bojkot “škodlivých” her, anebo povzbuzuje ke kupování her.

Další odlišností je cenzurování všech hráčských profilů, které nebyly individuálně schváleny autoritou z Číny. Pokud profil není schválený, zobrazí se ostatním místo avataru klasický Steam otazníček, místo jména se pak ukáže číslo, které je pravděpodobně Steam ID. Toto omezení jde ruku v ruce s čínskými restrikcemi Steam Komunity, které začaly již v roce 2017.

Kromě doporučení, abyste se zdrželi dlouhého hraní, zavádí Valve do klienta limity, které zamezí hraní v určitých hodinách. Čínské pokyny jsou, že hry lidé pod 18 let mohou hrát pouze 90 minut denně, a to jenom v době od 8 hodin rána do 20 hodin večer. Pokud se tedy pokusíte spustit hru mimo tento časový rámec, vyskočí vám pouze okýnko s názvem “Hrací čas překročen.”

Jaké další změny na čínský Steam ještě v budoucnu přijdou?

Tohle jsou 3 hlavní změny ve Steam China oproti klasickému Steamu. Můžeme však čekat, že toto je pouze začátek a změn přijde mnohem víc. Komunistická strana Číny se v posledních letech začala zaměřovat specificky na různá omezení videoher, a tak herním gigantům nezbývá nic jiného, než se těmto restrikcím přizpůsobit. Ať se to líbí, nebo ne, čínský trh je obrovský, herní firmy by tedy přišly o velmi vysoký podíl zisku, kdyby se nepodřídily.

Těžko říct, kam až tato opatření povedou. Podle minulých kroků vlády však můžeme některé kroky očekávat. Například to, že váš Steam profil bude přiřazen k vaší reálné totožnosti. Bude tedy připojen přímo na číslo občanského průkazu/pasu. Samozřejmostí je pak monitorování veškeré aktivity a chatu.

A i nadále bude platit, že každá hra, aby mohla být vydána, musí projít skrz manuální kontrolu. Eventuálně můžeme také očekávat, že čínský Steam bude kompletně oddělen od zbytku světa. Ale to náleží budoucnosti. Co si myslíte o těchto omezeních vy?

Patrik Broniek

Fanoušek počítačových her, esportu a hudby.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button