NovinkyRecenze

F1 Manager 2022: Nudné kroužení nebo brilantní manažer?

Dlouhé roky byli hráči zvyklí, že z prostředí Formule 1 dostávají arkádovou simulaci a závodění na nejslavnějších okruzích světa, bylo čistě na nich. Jenomže, co když celý kolotoč F1 vezmeme, změníme koncept hry, odstraníme to hlavní – tedy řízení auta, a posadíme hráče na boxovou zídku? Co když postavíme hráče před manažerování celého kolosu týmu Formule 1, necháme ho spravovat vývoj auta, změny jezdců, zaměstnanců nebo týmového budgetu? Co když nebudeme řídit auto ale budeme řídit tým? Na to nám teď odpovídá F1 Manager 2022.

F1 Manager 2022 si bere za cíl těžký úkol

Když přišlo první oznámení o plánovaném manažerovi ze světa F1, byl jsem zpočátku skeptický. Po chvilce uvažování a přečtení dalších detailů, jsem se ale na hru začal poměrně těšit. Já jako hráč, co jsem nikdy manažer hry nehrál, jsem sledoval každý update, který studio Frontier Developments přineslo. A ano, sportovního manažera se ujalo studio, které před tím vydalo hry jako Planet Zoo, Jurassic World nebo Elite Dangerous. Takže pro studio, pro vývojáře i pro hráče úplná neznámá! Když k tomu ještě nalepili cenovku AAA hry, tedy 60€, vypadalo to jako ambiciózní projekt, který chce uspět.

Abych Vás uvedl do obrazu kompletně, F1 Manager 2022 jsem hrál na Xbox Series S. Tedy na ovladači. A z toho jsem byl vystrašený snad úplně nejvíc. Vždyť budu hodinu klikat, než najdu co potřebuju, uteče mi půlka závodu, než zvolím správnou strategii. Nemohl jsem se mýlit víc! Jedna z prvních věcí, která vás ohromí, když hru budete hrát na konzoli, je, jak dokonale zvládli ovládání. Všechno je intuitivní, příjemné, dává to smysl. Po pár hodinách si najdete vlastní gryf, co kde, jak máte a už ani nepostřehnete, že přemýšlíte nad ovládáním. Jednička za přizpůsobení konzolovým hráčům!

Matoucí hra, aneb všechno má své místo

Nicméně, je pravdou, že úvodní minuty můžou být v menu dosti zmatečné. Máte na výběr vlastně jen single-player kariéru. Žádný jednorázový závod nebo něco. Jdete rovnou založit profil, vybrat tým dle vlastního uvážení a hotovo. Hozeni do vody, a plav! A nic lepšího nemohli vymyslet. Konečně jsem na úvodní obrazovce svého týmu. Strašně moc potřebuju jít na trať a vidět jak to vypadá. Ale pomalu chlapečku. Nejdříve si tady projdeme detailním tutoriálem, který ti vysvětlí co kde je, kde máš co hledat, co má jaký dopad na oddělení vývoje a tak dál. Jo, musíte číst. Jo musíte dávat pozor a ano, textu je hodně. Jenže v momentě, když pochopíte gro hry, vyhráli jste. Tak jsem si teda poslušně prošel všechny záložky, které v menu jsou, podíval jsem se co všechno můžu dělat a vydal jsem se na trať. Vzhůru do prvního volného tréninku!

Pokud nejste zrovna trpěliví, a chcete každý závod skočit ihned do kvalifikace a samotného závodu, hra vám odsimuluje tréninky za vás. Silně bych to ale nedoporučoval. Trénink má totiž brilantní, skrytou mechaniku, nastavování auta vašeho jezdce. Musíte tedy skutečně odkroužit kilometry na trati, poslouchat feedback jezdce, upravovat 5 sliderů, dle jeho preferencí. Až se dostanete do toho sweet spotu, kde vám konečně oznámí “auto je fajn, jdeme závodit”. A přistihl jsem se, že v trénincích trávím víc času jak v závodě. Jednak tedy, hru si můžete zrychlit až 16x, takže proletět závodem, i se všemi Safety Car, nebo bouračkama, zvládnete za 15 minut. Ale ladění aut, volba strategie, přemýšlení nad komponenty motoru. Ani v samotné F1 22 mě tréninky tak nebavily, jako tady. Výborný způsob, jak hráče zabavit u procedury, která je v konečném důsledku jen testovací. Kvalifikace a závod už jsou samotné kapitoly. Hra neobsahuje sprintové závody, o to jsme ochuzeni, ale klasický závod vám toho nabídne, habaděj. Červené vlajky, přerušení závodu, kolize, chyby jezdců. Tolik možností a situací během jednoho závodu navozuje dojem, jako byste sledovali skutečný přenos Formule 1.

Až moc dobré, na to aby to byla pravda?

Ano, pěju tady zatím samou chválu. Ano jsem fanboy Formule 1. Ano strávil jsem u F1 Manager 2022 50 hodin. To jste asi poznali. Mám k tomu ale dobrý důvod. A není to jen závodění. Děje se toho spousta i v zákulisí. Musíte vyvíjet nové díly auta, upgradovat, vyrábět, myslet na to, že když vám jezdec nějakou část rozbije, je třeba ji v továrně vyrobit navíc. Všechno tohle do sebe strašně pěkně zapadá. Když jsem zvolil pomalou strategii vývoje, a naplánoval jsem si upgrady až na 7 závod sezony, s těží jsem se dostával do TOP 10. V momentě, kdy jsme otestovali vylepšení a nasadili je na auto, rázem jsme zrychlili o půl vteřiny. Ano, mechaniky tady prostě fungují. Tak co je ale na té hře špatně?

Překvapivě..je to grafika. Respektive grafické zpracování jízdy samotných aut. Jízda aut je strašně kostrbatá, animace jsou hrozně sekající, některé části jakoby na sebe ani nenavazovaly. Když se přihodí nehoda, odehraje se v absurdní rychlosti a vyvázne z toho jen ulomení křídla. Někdo to působí až směšně. Jasně, je to manager, na skutečné závodění, je tu oficiální F1 22. A vlastně mi to na konci ani nevadilo. Během závodu myslíte na strategii, snažíte se hnát své jezdce dopředu a soustředíte se na co nejlepší umístění, až začnete zpracování vypouštět a nakonec si odnesete docela působivý zážitek. Zvuky okolí, motorů nebo oficiální rádiové zprávy z rejstříku FOM jsou výborné zpestření. F1 Manager 2022 totiž využívá skutečné rádio, které jezdci řekli během posledních let, a v závislosti na situacích na dráze, si mezi sebou inženýr a jezdec povídají. Další plusové body!

Koupit F1 Manager 2022 či nekoupit, to je oč tu běží!

Asi jde z recenze poznat, že jsem byl z hraní opravdu nadšený. A skrývat to nebudu. Jakou fanoušek sportu, jsem si každé jedno hraní opravdu užíval. Dokonce jsem se přistihl, že když jsem byl mimo konzoli a měl jsem chvíli klidu, uvažoval jsem co ve hře musím udělat, až se k hraní vrátím. Hra mě jednoduše vtáhla a nechce mě pustit. F1 Manager 2022 je pro zaryté fanoušky skoro povinností. Pokud sportu neholdujete, ale hledáte nějaký manager, dokážu si představit, že v něm necháte stejně hodin jako já. Hra vás provede vším nutným, a až vás to chytne, prostě vás to nepustí.

Verdikt

Gameplay - 100%
Grafické zpracování - 60%
Možnosti - 90%
Zvuk - 100%

88%

Naše skóre

F1 Manager 2022 pro Xbox X/S je výborný manager, který přináší nový pohled na závodění. Starat se o vlastní tým je výzvou a zároveň i odměnou. Utopit tu stovky hodin není problém a to i přes jedinou slabou stránku hry jíž je grafické zobrazení gameplaye.

User Rating: Be the first one !

Jacob

Zajímá mě veškeré dění ve světě videoher, filmů nebo hudby. Hry mě provází celý život a takto jim to chci trošku vrátit.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button