MobileNintendoNovinkyPCPS4Téma dneXbox One

Začíná Czech & Slovak Games Week!

Držte si klobouky, jedeme z kopce. Je tu Czech & Slovak Games Week, tedy týden plný českých a slovenských her. Krom množství slev na všech možných platformách zahrnuje také představení novinek, Game Jam, vyhlášení nominací na Českou hru roku 2020 nebo konferenci Game Developers Session. Navíc se tento hráčský „týden národní hrdosti“ hezky potkává se svátkem 17. listopadu. Když už se naší zemí daří posledních pár let všelijak, buďme rádi, že alespoň herní vývojáři nedělají v zahraničí žádnou ostudu.

Akci Czech & Slovak Games Week organizuje Asociace českých herních vývojářů (GDACZ) spolu se Slovenskou herní asociace (SGDA) a za podpory herního magazínu Indian a archivu českých her Visiongame.cz. Součástí týdne jsou i dva už proběhlé Game Jamy. Prezentace her, které během nich vznikly, proběhne dnes, 15. listopadu v 19 hodin na Steamu. Už teď si ale díky itch.io můžete vzniklé hříčky zahrát, ať už ty z českého GSD Jamu 2021, nebo ze slovenského Bratislava Game Jamu 2021. A když už jsme u itch.io, od deváté hodiny večerní můžete zakoupit za necelých 10 dolarů (cca 220 Kč) balík plný českých her. Najdete v něm například druhý a třetí díl série Samorost, kyberpunkové akční RPG Dex, relaxační hledačku Under Leaves nebo naučnou historickou hru Attentat 1942.

15. listopadu

Největším lákadlem jsou samozřejmě slevy a nejvíce jich najdeme samozřejmě na Steamu. Celkem 223 her, ve výsledku tedy totální pelmel od velkých a slavných her po miniaturní hříčky a blbinky. Z těch známých jmenujme třeba Factorio, Beat Saber, Dark Train či loňské Ministry of Broadcast nebo Someday You’ll Return. Mezi těmito proflákejšími tituly se pak povalují perly jako např. surreálný Hadr, zběsilá vaporwave šílenost Zeminátor, uměním inspirovaná plošinovka ArtFormer nebo hmyzí spaghetti western Blood will be Spilled. Mnohé jistě potěší i návrat starých známých jako Fish Fillets, Ve stínu havrana, Inquisitor, Gumboy, Mrazík… určitě najdete něco, na co jste už dávno zapomněli. A mimochodem, spousta her je zdarma, ale u spousty z nich byste pravděpodobně netušily, že za nimi stojí Čech. Takže buďte rádi, že vás na ně akce upozorní a zkuste si, na čem se vyblbnuly zlaté české ručičky.

Na GoGu jde o celkem 42 her a 10 DLC. Jedná se především o klasiky ztotožňované s českým gamingem, tedy série Mafia, Arma, nebo UFO, hry od studia Amanita Design či Kingdom Come: Deliverence. Slevy se dotknou ale i letošního leteckého simulátoru Comanche, deskovek Vládi Chvátila Trough the Ages a Galaxy Trucker nebo steampunkových dungeon-crawlerů Vaporum.

Hráči mobilních her přišli zdá se trochu zkrátka, i na ně se ale dostane. Na iOS se sleva dotkne 26 her, na Androidu 24 a Huwei zlevnilo 17 her. Ve většině případů se jedná o kapesní porty her původně z PC a některé z her jsou běžně zdarma, jde tedy především o jejich promo.

Zajímavostí budiž, že by se slev měli dočkat i vlastníci Nintenda. Celkem by mělo jít 13 her, které najdeme nejen na Switchi, ale i na 3DS! Prazvláštní, nicméně jednotky tuzemských fanoušků tohoto nepřekonaného handheldu to snad potěší. Na Switchi se jedná např. o hry The Keep, Chameleon Run, Jets’n’Guns 1 a 2, Vaporum: Lockdown nebo The House of Da Vinci 1 a 2. Slevy na 3DS se týkají her The Keep a Rytmik Ultimate.

16. listopadu

Hlavním tahákem úterý je zcela jistě vyhlášení nominací na cenu Česká hra roku 2020, které proběhne v 19 hodin. Během vyhlášení nominací bude zároveň spuštěno hlasování o Českou hru dekády. Samotné předávání ceny Česká hra roku se pak uskuteční 1. prosince online formou. Úterý je také dnem, kdy slevy českých her přichází i na Xbox One. Prozatím víme, že se dotknou 10 her a 5 DLC. V 18 hodin proběhne také v Praze setkání u příležitosti týdne českých a slovenských her. Odkaz na akci je zde a pokud máte zájem, hlaste se co nejdříve.

17. listopadu

Ve středu v 19 hodin dojde na představení nových titulů a jiných novinek v české herní branži. Množství her je samozřejmě streamováno v průběhu celého týdne, v šest večer bychom ale měli dostat tu hlavní nalívárnu. A určitě je na co se těšit. (Mimochodem, úplný rozpis streamů naleznete zde.) Krom už oznámených Bulánků, 1428: Shadows over Silesia či Scarlet Deer Inn bych rád viděl i nějaké zatím zcela neznámé projekty. A také se slevy konečně dostanou i na PlayStation 4 – 6 her a 5 DLC.

18. listopadu

Ve čtvrtek proběhne především veletrh pracovních příležitostí, který dává šanci k navázání pracovních vztahu mezi potenciálními zaměstnanci a firmami. Detaily najdete přímo v odkazu.

19.–20. listopad

Celý týden bude zakončen Game Developers Session. Konference by měla být streamovaná a pokud byste se ji rozhodli navštívit, máte letos dokonce možnost si zvolit, kolik pořadatelům zaplatíte za lístek. Sympatický model vám podle výše vašeho příspěvku přidělí i určité návštěvnické výhody. Harmonogram akce naleznete zde.

Samotné slevy by pak měly trvat až do 22. listopadu, tedy do příštího pondělí. Tak si Czech & Slovak Games Week koukejte pořádně užít!

Kristián Klein

Rád čtu českou tvorbu, ať už jde o fantastiku, nebo o komiksy. Hrabu se v médiích, fandomech a kyberkultuře. Když videohry, tak indie blbůstky, když deskovky, tak s nápadem, nejlíp s figurkama. Audioknížky a podcasty jsou fajn relax pro oči.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button