NovinkyPS4PS5Téma dneXbox OneXbox Series X

Ztrácí PlayStation půdu pod nohama?

Konzolová “válka” běží i v roce 2021. I když se nám v komunitě častěji a častěji promítají logické názory užívání si radostí obou platforem, stále je zde jakýsi “konflikt” mezi Microsoftem, konkrétně Xboxem a Sony – tedy PlayStationem. S čistým štítem tady dokáži říct, že minulou generaci s přehledem ovládl PlayStation. Ať už šlo o tituly, které na konzole vyšly, nebo VR odvětvím, kam se Sony pustilo, PlayStation 4 byl na trhu králem. S launchem next-gen konzolí se nám karta obrátila, zdá se. Začíná nám PlayStation ztrácet půdu pod nohama? Nebo jen vyčkávají a hlavní úder šetří na později?

Xbox vs PlayStation part I

Začalo nám to vše už při samotném oznámení nových konzolí. Jako první odkryl karty Microsoft. Nic neskrývali a ihned odhalili obě své konzole. Levnější variantu Series S, která je pouze pro digitální hraní a její masivnější sestřičku Xbox Series X. Po tomto oznámení se Sony nenechalo zahanbit a doplnilo nabídku o své PlayStation 5 – digital nebo Blu-ray verze. Cenově tady nemáme prakticky žádný rozdíl. Silnější konzole (Series X nebo PS5) se dají pořídit za cenu 13 500 Kč – když budete mít kliku, tak příští rok ji máte doma. Jejich slabší sourozenci (Series S nebo PS5 digital) dokážete pořídit do 10 000Kč. Jenže už tady je první změna. Digitální verze PS5 je stejně nedostupná jako ta s diskem, zatímco Series S si už zítra můžete přinést z obchodu domů a vychutnat si vše co next-gen konzole nabízejí. Ano, obětujete sice krapet výkonu, ale v případě, že nemáte doma 4K monitor či televizi, zas takový propadá to pro vás nebude.

Xbox vs PlayStation part II

Musíme se tedy vydat do víru nabízených služeb. PlayStation 5 útočí tím, co fungovalo u čtverky docela dobře. Je zde kolekce PlayStation Plus, kde získáte až 25 ikonických her z PlayStation éry za měsíční kačky. PS+ dále nabízí měsíčně hry zdarma a další slevy pro digitální store. A především, jsou zde exkluzivní hry pouze pro systémy PlayStation 4 a PlayStation 5. No.. a to jsme tak nějak skončili. Xbox vám na oplátku za důvěru nabídne přístup ke knihovně Xbox Game Pass. V jeho ultimátní variantě se tak dostanete k enormnímu množství her od různých studií a různých kvalit. Obdobu měsíčního PS+ tady plní Live Gold, který nabízí také měsíční hry zdarma, ale to je spíš krok vedle. Xbox trefil na hlavičku. Nejenže Game Pass nabízí starší hry, ale jejich strategie zařazení nových releasů v den vydání do subscription služby je vážně recept na úspěch.

Xbox vs PlayStation part III

Tady se nám ale láme chleba. To co bylo u PlayStationu vždy převratné, byly exkluzivní hry pro jejich platformy. Bloodborne, God of War, Uncharted, Spider-Man, Ratchet & Clank, Crash Bandicoot, Last of Us, Gran Turismo. A spousta dalších her se dala odehrát pouze na konzolích PlayStation. Jenže s posledním oznámením God of War, které přichází na PC se zdá, že je tomuto konec. Z exkluzivit se nám rázem stávají pouze časové exkluzivky a hráči, kteří si kupovali konzole, aby si zahráli tyto omezené hry najednou ostrouhají. Proč se k tomuto kroku Sony rozhodlo? Mají přeci pevně vybudovanou hráčskou základnu. Jejich fanoušci nenechají na svou konzoli dopustit a jsou ochotni čekat měsíce, aby se dostali k nejnovějšímu PlayStation 5. Pokud je to krok ze strany Sony vyloženě k hráčům, aby si i PC hráči mohli zahrát jejich hry, tak to můžeme jen a pouze vítat. Na druhou stranu tímto PlayStation ztrácí svou významnou roli na trhu konzolového hraní. Proč byste si měli teď kupovat konzoli od Sony?

Přijde PlayStation s něčím novým?

Pokud vám nevadí čekat pár let na zpřístupnění hry na PC, můžete si v dnešní době streamingu shlédnout krátkou ukázku, jestli vás hra bude bavit a pak jednoduše počkat na vydání pro PC. Pokud zvažujete koupi konzole co vás teď bude lákat víc? Přístup k obrovské knihovně v podobě Xbox Game Passu nebo pár exkluzivních her, které vám nabídne PlayStation? Nechceme tady nikoho ovlivnit. Osobně zastávám názor hraní na obou konzolích zároveň a tyto dohady mi přijdou malinko zbytečné. Pouze mi připadá, že Sony prozatím neví jak odpovědět na službu Xbox Game Pass od Microsoftu a jejich zpřístupnění pár exkluzivek pro PC jen ubližuje rozvinuté základně na PlayStation konzolích. Z hráčského pohledu je to vlastně výhra pro nás všechny. Doufejme ale, že PlayStation přijde ještě s něčím hodně významným a opět misky vah trošku vyrovná. Zatím to vypadá, že next-gen éru silně ovládá ta zelená část konzolových “válek”. Na které konzoli hrajete vy?

Jacob

Zajímá mě veškeré dění ve světě videoher, filmů nebo hudby. Hry mě provází celý život a takto jim to chci trošku vrátit.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button