KomiksNovinkyRecenze

Birds of Prey 3: Kruh se uzavírá. Vyvrcholení dlouhé cesty | Recenze

Město Gotham se potácí na okraji chaosu. Batman toho má zkrátka moc, Nightwing nestíhá a Green Arrow si lítá po světě. Zločin si, bohužel, dovolenou nebere, a tak nezbývá než povolat do boje opět ženské hrdinské superkomando, známé jako Birds of Prey. Batgirl, Huntress a Black Canary se pouští do boje proti zločinu, ale co když mezi ně někdo hodí vidle?

Představení děje Birds of Prey

Není snad město, které je více prolezlé zločinem. Gotham zná asi každý fanoušek komiksů. A přesně v tomto městě se odehrává příběh třech kámošek. Holky Barbara, Dinah a Helena, by rády žily normální život, ale bohužel se ve městě začne schylovat k pěknýmu průšvihu, a tak jim nezbyde, než se zase vrátit jako Batgirl, Black Canary a Huntress.

Problémy budou mnohem větší, než se na první pohled zdá, a tentokrát se nemůžou spolehnout na mužskou část superhrdinů. Pánové totiž leží s pěknou chřipkou doma a mají toho plný kecky. Holkám tedy nezbyde nic jinýho, než vzít veškerou pomoc, která se nabízí. Proto spojí síly i s takovými postavami, jako Harley Quinn, Poison Ivy nebo třeba Wonder Woman. Ale bude to stačit? Jasně, že ne. Bude třeba povolat snad naprosto všechny ,,hrdinky”. Na obzoru je totiž nepřítel, který tu ještě nikdy nebyl.

Jedna část knihy bude trochu sentimentální. Každý má nějakou minulost a o Huntress to platí také. Nevyřešené spory s rodinou dostanou ji i ostatní z Birds of Prey do pěknýho průseru. Tady nepůjde o to, kdo je silnější nebo rychlejší, ale kdo dokáže odpustit a zapomenout. A do toho má ještě Batgirl jedno tajemství, kvůli kterému přijde o život nevinný člověk. Na to, že se holky vytahujou tím, že mají nejpevnější přátelské pouto ze všech superhrdinských týmů, dostane jejich vztah pěkně zabrat.

Dost té komerce

O čem kniha vypráví, už víte. Možná by vás taky zajímalo, jak se na ni může dívat obyčejnej fanda komiksů, jako já. Přiznám se, že tíhnu spíš k Marvelu. Doufám, že mi prominou fandové Batmana a toho chlápka, co až do obsazení Henryho Cavilla nevěděl, jak se nosí slipy. Nějaký vědomosti i ze světa DC přeci jen mám. První, co mě prásklo do ksichtu a čuměl jsem jako Spider-Man na Biolit, bylo seskupení Harley Quinn, Poison Ivy a Batgirl v jednom týmu. Jako fakt? A to nepočítám ještě další frajerky, jako právě Wonder Woman a super zlodějku Catwoman. Tady se musel snad někdo zbláznit. Už jen tohle mě doslova přikovalo do křesla. O dalších místech se raději nebudu vyjadřovat.

Jak je tohle vůbec možný?

Spolčení klaďasů už tu jednou bylo. Záporáci mají taky svůj tým. Ale smíchat to dohromady? To chtělo asi pořádnou dávku odvahy. Na multikulturu moc nevěřím, ale světe, div se. Ono to fakt funguje. Ppojivem je jedno jediné a není to přátelství, rodina nebo sesterskej spolek z vysoký Gama, Kappa, Delta. Kupodivu to jsou chlapi. Tyhle všechny kozatý kočky (nemyslím jenom Catwoman) v latexu se spojí právě kvůli tomu, aby ochránili všechny muže v Gothamu. Divný, co? Například Black Canary odmítá nechat zabít Green Arrowa dřív, než s ním hupsne do pelechu a taková Harley Quinn si nenechá zabít Jokera. Jestli ho má někdo oddělat, tak to bude ona sama a ne nějaká blbá chřipka. Tato kapitola byla naprosto super. Chemie mezi holkama fungovala i na papíře a hlášky Harley mě pronásledujou ještě teď. Kapitola má koneckonců i skvělej název – Mužocida.

V dnešní době celkem zajímavé téma. A rád bych tuto kapitolu dal přečíst i jistým ústavním činitelům. Amanda Wallerová dokáže nastolit fakt super karanténu. Proto nezbude nic jiného, než se spojit a najít toho, kdo za tohle všechno nese odpovědnost. Tipnete si, kdo to je?

Mohl bych pokračovat do nekonečna. Celá tahle série skutečně stojí za to. V první knize se spolu handrkují pouze Batgirl a Black Canary. Ostatní se připojí časem. Když jde opravdu do tuhého a chlapci leží doma s rýmičkou a kašílkem, tak holkám nezbude nic jiného, než zatnout zuby, plácnout se po zadku (fakt to tam je) a jít na věc.

Shrnutí celé série a poděkování

Vzpomínám si, jak se mě ségra zeptala, co chci přivézt z Ameriky. Mojí odpovědí bylo, že jednoznačně komiks z pravého comics shopu. Když mi předložila Batmana, skončil jsem s hlavou v dlaních. Slušně poděkoval a komiks založil mezi mé favority z Marvelu. Asi bych se jí měl omluvit, komiks vytáhnout a fakt ho přelouskat. Jestli bude aspoň z půlky tak dobrý, jako série Birds of Prey, tak rozšířím sbírku. Žena mě sice zabije, ale tohle je vážná věc.

Třetí a zakončující kniha je skvělou perlou na závěr. Ten, kdo si nepřečte i předchozí dvě, přijde o super zážitek. Měl bych možná jedinou výtku. A to takovou, že některé postavy tam jsou naprosto zbytečné. Ale to je jen opravdu malé, bezvýznamné a lehce smazatelné mínus. Navíc, ani jedna z postav tam nebude dlouho.

Knihu ilustroval Roge Antonio. Stějně jako předchozí dvě knihy. A tentokrát dostal k ruce kreslíře, který není žádným nováčkem a párkrát si už Batmana načmáral. Marcio Takara. Obálku vytvořili společně ruku v ruce Terry Dodson a Rachel Dodsonová. Tihle všichni zaslouží obrovský dík, za skvělou práci. Ale co by byly obrázky bez scénáře. Za ten vděčíme dvěma autorkám – Julii Bensonové a Shawně Bensonové.

Moc děkuji nakladatelství CREW za tuho skvělou knihu. S čistým svědomím rozhodně vřele doporučuji. A určitě to není poslední kousek, co si přečtu. A rád.

Hodnocení

Příběh - 95%
Postavy - 85%
Ilustrace - 90%
Styl psaní - 80%

88%

Naše skóre

Komiks mohu skutečně s čistým svědomím doporučit. Nechybí akce, vtip ani napětí. Čte se velice pěkně a chtělo by to určitě pokračování

User Rating: 4.1 ( 2 votes)

Tomáš "Zitik" Zita

Vášnivej čtenář fantasy , hráč Dračího doupětě a nenapravitelnej gamer. ,,Kolik charakterů žiješ, tolikrát jsi elfem, trpaslíkem, člověkem atd :-D ´´

Podobné články

Back to top button