Novinky HWOldschoolPCTéma dne

Sleeper, aneb skříň PC nedělá!

Slyšeli jste někdy pojem Sleeper? Já se s tímto výrazem setkal poprvé několik let zpátky. Jednou takhle jedu po německé dálnici zhruba rychlostí 170km/h, když v tom shlídnu v zrcátku dvě kulatá světla. Nic neobvyklého, v této rychlosti vás v Německu předjede kde kdo. Tady se ovšem odehrála dosti neúplně standardní situace. Totiž, když ono auto, které jsem zahlédl ve zpětném, dojelo na mou úroveň, tak sem nechápavě otevřel hubu a hleděl jak mimino na kozy svoji mámy. Na zadním okně měl nápis, prominou jestli to není přesně, “It’s not a joke, it’s Trabby!” . A vono fakt a beze srandy, byl vám to trabant. V něm dva týpci vysmátí od ucha k uchu, nejspíš když zahlédli můj výraz. Já si teda zaklepal na čelo, načež kluci šlápli na plyn a za doprovodu brutálního rachotu zmizeli v dáli.

Po příjezdu domů jsem trochu brouzdal internetem. Nedalo mi to spát. A tehdy jsem narazil na pojem Sleeper. Zjednodušeně řečeno, do staré skořápky nacpete našlapané střeva. Pokud si to dobře pamatuju, tak právě do trabantů a jedničkových golfů cpali motor ze Suzuki Hayabusa. A to už je střela!

“…a teď jim bude padat brada!”

A že nápad je to neotřelý uznali i PC buildeři. Takže, co takhle vyhrabat ze sklepa nějakou starou PC skříň a nacpat do něj high end součástky? Kámoši budou čumět jak volové až jim ukážu co na tom “šrotu” rozběhnu! Je pravda, že k tomu aby jste něco takového zvládli je potřeba dost šikovnosti a zkušeností, jelikož málokterá dnešní deska pasuje do oldschool skříní. Takže nastoupí flexa, vrtačka, závitníky, zdrhovačky, šroubováky a hurá to rozporcovat, aby jsme to pak zase mohli smontovat do kopy.

Hodně z dnešních PC komponent, v případě že opravdu oplývají výkonem, však zabírá dost místa a to koresponduje s chlazením. Takzvaný airflow by nejspíš v přecpané skříni nebyl úplně ideální. Naštěstí už není problém sehnat vodní chlazení, které může nahradit to vzduchové s úsporou místa. Je potřeba hnát vzduch akorát skrze ventilátor, který médium ochlazuje a pouští pomocí pumpy zpět do oběhu s rezervoárem.

Pak už se fantazii meze nekladou. Na internetu jsou k dohledání Sleepery, které opravdu obsahují dnešní hardwarovou špičku. Ptáte se proč by to někdo dělal? Proč by utrácel peníze za něco, co na první pohled vypadá jako úplný šrot? Jednoduchá odpověď – zkouška vaší šikovnosti a schopnosti umět si poradit. Pro někoho dalšího záliba v retro stylu. Nebo prostě vynikat v dnešní přebarevné době, kdy má RGB už i propiska. A ne, opravdu není nutno, aby všichni měli na stole, či vedle něj kolotoč s diskotékou dohromady.

Mě se tento, ještě asi ne úplně trend, líbí. Všichni mají tak trochu potřebu se předvádět. Na závěr jedno video s parádním Sleeperem i s českým komentářem. Takže co, kdo z vás bude mít “koule” na to se pustit do podobného projektu? Fandím vám!

David "Salamista" Hrňa

Všichni máme jedno společné - máme rádi hry! Ať hraješ na čemkoliv a cokoliv, jde nám o zábavu! Toho se držme.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button