PCRecenze

The Sinking City | Dokáže se udržet nad hladinou průměrnosti?


Studio Frogwares si udělalo jméno díky svým ne-úplně dokonalým, ale přesto velmi zábavným adventurám Sherlocka Holmese. A nyní se pokouší dostat do světa svou novinku The Sinking City ze světa všemi oblíbeného mistra hororu H. P. Lovecrafta. Dokážou to?

Hráči se v The Sinking City vžijí do role Charlese Reeda, soukromého detektiva sužovaného příšernými vizemi, které ho přivedou do Oakmontu. Oakmont je doslova “The Sinking city”, neboli město zničené záhadnými záplavami a nadpřirozenými úkazy, terorizujícími veškeré jeho obyvatele.

Náš detektiv Reed je následně po příjezdu vržen do řešení několika případů týkajících se různých mocenských sil města, díky kterým zjistíte, že Oakmont nebude zrovna klidné městečko.

Prakticky žádný případ zde není přímočarý a už vůbec ne jednoduchý. Očekávejte, že se vaše mozkové závity roztočí na maximální míru, když budete hledat ztraceného syna Oakmontského boháče Roberta Throgmortena, nebo vyšetřovat skupinu “rybích lidí”, kteří za svými štědrými dary jídla chudým obyvatelům města, ukrývají něco hrozivého. Vývojáři z Frogwares prostě opět dokazují skvělou znalost předlohy a dotýkají se ve hře mnoha základních principů Lovecraftovského hororu.

Případy samotné pak řešíte postupným sběrem různých důkazů a stop z rozdílných lokací a míst činů tak, abyste je následně mohli pomocí dedukce poskládat do funkčního celku. V určitých chvílích budete mít k dispozici jen jméno, nebo útržek dopisu a bude jen na vás, jak se rozhodnete pokračovat. Možná že získáte další stopu, když se prohrabete záznamy pacientů v městské nemocnici, možná že vám pomůže, když srovnáte data z případu s informacemi v novinách ze stejného dne, možná že… Ono je to vlastně jen na vás jak budete pokračovat.

Mějte však na paměti, že hned od prvních chvil vaše vlastní rozhodnutí plně ovlivní vše kolem vás. Následky vyřešeného případu jsou zde něco s čím budete muset žít až do konce hry. Je tahle postava opravdu chladnokrevný vrah? Nebo byl jen posednut nějakou kosmickou entitou (ano to je opravdu v Oakmontu možné) a nenese za své činy žádnou odpovědnost? Měli byste ho nahlásit? Pustit nebo dokonce okamžitě zabít? Dokážete žít s tím, že jste zabili neviného? V téhle hře se nikdy nevyhnete tomu, abyste si ušpinili ruce a skvěle to zapadá do celé té ponuré a hororové atmosféry hry. Zvláštní je, že postava samotného Reeda pro mě byla celou dobu taková nemastná-neslaná, zatímco samotná záhada prokletého Oakmontu je něco, co mě udrželo až do konce hry.

A i přesto, že příběh a atmosféra města jsou zářným úkazem toho v čem The Sinking City exceluje, pohyb samotný v něm je otřesnou záležitostí. Cesta z jedné části města do druhé je doslova čas ubýjející repetitivní nudou vyžadující váš přesun mezi loděmi a cestami. Problém je, že v Oakmontu se neustále někam přesouváte. Ano někdo může namítnout, že je tu i rychlé cestování, ale to opravdu tak rychlé není – nejprve totiž musíte najít telefonní budku, dostat se k ní a pak čekat skrz relativně dlouhé nahrávání lokace.

Navíc během přesunu mezi různými lokacemi často narazíte na eldrichtova monstra a to vede k hororovému souboji. Jednoduše řečeno, systém střelby tu stojí za prd a spíše vás odrazuje od hraní než naopak. O to divnější je, že samotná groteskní stvoření vždy nabídnou dostatek pocitu ohrožení a povyšují tak zpracování Lovecraftova světa na maximální úroveň. Dá se říct, že soubojový systém je zde prostě nezbytné zlo. Jsem rád, že ho Frogwares přidali, ikdyž samotné zpracování mohlo být na mnohem lepší úrovni.

Tím se nakonec dostávám k samotnému technickému provedení hry. Dlouhé načítání lokací, případné trhání obrazu, nekonzistentní kvalita dabingu a cutscény ničící atmosféru kolem vás jsou jen špičkou ledovce. Bugy jsou zde bohužel ve velké míře a hra tak relativně často padá, nebo se vám stane, že se někde zaseknete na kousku větvičky atd. The Sinking City má prostě prakticky stejné problémy jako všechny předchozí hry studia Frogwares.

Reedovy případy naštěstí nabízí dostatek překvapivých rozuzlení a památných momentů, které vaši pozornost upoutají mnohem víc. Čeká vás tu úchvatný zvrácený svět a spousta zajímavých postav. Soubojový systém ve vás pak může vyvolat šílenství z trošku jiného soudku než jste u Lovecrafta zvyklí, ale pokud jste jeho fanoušky, měli byste návštěvu The Sinking City minimálně zvážit.

Jan "White Rabbid" Kőrmendy

Šílenec do fantasy a sci-fi, geek, streamer, ale hlavně vášnivý gamer tělem i duší! Hry mě provází celý život a tak jsem tu, abych vám dal něco, do toho vašeho.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button