KnihyNovinkyRecenze knih

Post-apo, kde jsou sympatie k postavám zbytečným přebytkem | Země v troskách

Autorka Kristýna Sněgoňová již pár knih na kontě má, můj oblíbený titul je třeba Krev pro rusalku. Navíc společně se známým řezníkem, autorem Františkem Kotletou, se podílejí na společné sérii, ohledně které si můžete více přečíst v našem rozhovoru.

Post apo dystopie jsou můj oblíbený žánr a Češi je fakt umí psát skvěle, Země v troskách tedy není výjimka. Kristýna je navíc autorka, která si nebere příliš servítky, což k prostředí perfektně sedí. Ono, když postavy už nemají co ztratit, kdo by ztrácel čas slušným chováním a pořádnou životosprávou. Na úvod se přiznám, že první díl ze série Města jsem nečetla. Možná mi díky tomu pár věcí, které Země v troskách obsahuje, uniklo. Určitě to bude pár věcí ohledně samotného vzniku a něco málo, co se postav týče. Absence prvního dílu ochudí dle mého o historii světa, která má určitě hodně, co nabídnout. Nicméně je to série a ty vznikají za účelem, aby si čtenář koupil všechny díly.

Dost keců, řekni nám o knize

Kristýna nám představí úplně nový svět, jehož obyvatelé se z povrchu země přemístili do vzduchu. Zde nastává první část, kde budete plavat, jestliže vás Města v oblacích minula. Jakože… Ale proč? Ve druhém díle už o tomto činu moc informací není, krom jedné drobné zmínky. V knize je vlastní systém obyvatelstva, určité rozdělení na klasickou sféru bohatých a chudých, i vlastní trestní systém. Pokud ale nejste zastánce sérii a rádi čtete jen pár knih, v podstatě bude tato kniha fungovat i samostatně.

Hlavní hrdina je napsaný tak dobře, že jsem si jej okamžitě oblíbila. Gabrysz je v tomto světě trestanec, který musí chodit se svojí skupinkou průzkumníků na povrch země. Moment, co je na tom jako špatně? Jo, ono vlastně na zemi se už úplně dobře nedá žít a obývají ji hlavně obyvatelé, se kterými úplně nechcete přijít do křížku. A jako proč? Protože to tak docela nejsou lidé. Nicméně, ohledně těch postav… Přesným opakem je naopak manželka hlavního hrdiny, ke které si opravdu sympatie nevypěstujete. Krom toho jsou další postavy v knize vesměs různorodé, autorka nepíše ploché postavy a každému dá své vlastní povahové rysy. Pro mě zde nastal další osobní mínus – mám ráda historii postav a ta mi u některých chyběla. Tohle může být opět pouze následek absence Země v oblacích.

Hrozně se mi líbil detail, kdy každá část obyvatelstva měla o světě, ve kterém žijí, svojí vlastní představu a jen hrstka ‘vyvolených’ doopravdy věděla, jak to vlastně chodí a jaká rizika sebou tento svět přináší. Zrovna Gabrysz je jeden z těch, kteří leží na pomezí. On ví, ale lidé okolo něj ne. Dost Sophiina volba, jestli jim prasknout tu roztomilou bublinku a fláknout jim pořádnou facku jménem realita.

A žádná negativa to jako nemá?

Začátek se trošku táhne, kniha mě pořádně pohltila až někde v půlce, kdy se děj ustálil. Start knihy dost připomíná MMORPG hru s nízkým levelem, kdy jen běháte z místa na místo a provází vás hromada dialogů. Já osobně jsem si zamilovala části právě na povrchu, kde vždy přichází největší akce. Kristýna skvěle popisuje prostředí zničeného světa, umí si pohrávat s emocemi svých postav a zajímavě splétat jejich životní cesty. V jednu chvíli mě trošku zklamalo chování hlavní postavy, jelikož během čtení si o něm vytvoříte určitou iluzi, která se naprosto rozplyne a nechá vás s pocitem “To jako vážně?”. Gabrysz má od začátku cíl, nějaké osobní poslání, říkejme tomu snaha se očistit. Jenže to vše zahodí kvůli setkání se svojí minulostí. Já osobně jsem tento krok viděla jako obrovské klišé.

Občas jsem měla potíže s předvídatelností, kdy autorka navnadila čtenáře na falešný pocit bezpečí a vy jste moc dobře věděli, že tohle prostě nemůže vyjít podle představ. Hele, klidné místo, nikde nic, to bude určitě v cajku. Jo, no tak to určitě nebude. Nicméně svět má autorka vymyšlený perfektně i logicky.

Jenže pak začali dospívat. Piotr snít přestal. Možná od začátku věděl, že se ten sen nesplní. A možná věděl i to, že by toho neměli litovat.

Jestliže se překoušete přes pomalejší start, věřím, že pokud jste fanoušky dystopie, pokračování série Země v troskách by vás mohlo příjemně překvapit. Naopak pokud jste žádnou dystopii ještě nečetli a rádi byste začali, kniha vás dle mého naprosto uchvátí.

My za knihu moc děkujeme nakladatelství Epocha, které u nás těmto sci-fi dilkům vévodí a najdete u nich hromadu dalších skvělých knih.

Verdikt

Celkové hodnocení - 80%

80%

Naše skóre

Kristýna prostě psát umí. Druhý díl obsahoval vše, co od post-apo knihy očekáváte a mnohem víc. Postavy jsou napsány uvěřitelně, autorka si vytvořila vlastní svět, ve kterém ale i přesto panuje logika. Možné negativum je pomalý start, ovšem jakmile se překoušete přes nudnější část, čeká vás parádní akce. Věřím, že na své si přijdou fanoušci žánru i začátečníci.

User Rating: Be the first one !

Bunny

Malá králičice, která ráda čte knihy či komiksy, kouká na filmy nebo seriály a hraje hry. Krom toho o tom všem, ideálně dohromady, ještě raději mele s každým okolo sebe.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button