KnihyNovinkyRecenze

LEGIE – Šprti & frajeři aneb Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji!

Recenzi na Šprty a Frajery, nejnovější díl série LEGIE, jsem psal už asi 5x. Pokaždé ale skončila v prázdnotě vesmíru jako nepoužitelná, ujetá a hlavně nečitelná. Nevím vlastně ani proč. Protože kniha jako taková splňuje vše, co byste od ní čekali. Jenže je tu i něco, co vám ten požitek narušuje. Určitě to znáte, je to něco, co se plíží kolem vás a vy prostě zaboha nevíte, jak to někomu popsat a vysvětlit. A právě to je důvod, proč i já tuhle recenzi přepisuji na xkrát, abych našel správná slova a vše vysvětlil tak, jak se na správného recenzenta sluší a patří.

LEGIE - Šprti & frajeři

Takže o čem vlastně je nejnovější díl LEGIE – Šprti & frajeři? Podíváme se v něm, jak se kapitán Bouchač a parta jeho věrných vydá na bojiště dvou vyhynulých druhů – Nevenů a Gyaskutů. To je samozřejmě plné zajímavých technologií, pastí a smrtícího nebezpečí. Ale naší partě bojovníků za svobodu jde o něco úplně jiného. Ano, je to tak, jde jim totiž o klobouk! Je to obyčejný klobouk? Nebo se jen jedná o ujetý název nějaké neznámé a vysoce zajímavé vesmírné technologie? To už budete muset zjistit sami. Já vám akorát můžu říct, že to byla vskutku zábavná příhoda ze světa LEGIE. Šprti & frajeři totiž tak trošku působí jako odbočení od hlavní dějové linky. A vlastně jsou tak trošku vedlejším příběhem, který mohl být něčím víc, než ve výsledku je. Celá kniha totiž působí tak, jako by vám kapitán Bouchač, tedy Moravec, nad žejdlíkem vychlazeného ležáku vykládal, jak se vydal jednoho krásného dne získat klobouk mrtvého generála. Jenže proto u toho piva nesedíte, vy chcete slyšet, jak osvobozuje vesmír od nadvlády Švestek a nakopává jim prdele!

Jsme tu uvěznění! Zařval Loyd. Co budeme dělat? Máme dvě možnosti. Zaútočit skutečně masivní letákovou kampaní, nebo si natisknout na trička Vesmírní chameleoni? Ne, děkuji! LEGIE – Šprti & frajeři

 

Navíc je tu méně akce, hlášek, překvapení, ale i zajímavých situací než u předchozích dílů a právě v tom je možná ten problém. Kniha vypadá, jako by autorka chtěla udělat trošku realističtější a temnější verzi příběhu. Sakra, vždyť tu máme Gyaskuty! Ekvivalent kříženého polymorpha s vetřelcem! To doslova vybízí k tomu, aby to bylo dark! Nebo ne? No vlastně ani ne. Tahle space opera totiž (minimálně podle prvních dvou dílů) nemá být hororem, ani realistickým pohledem na to, jak by to dopadlo „kdyby“. Má tu být mnohem více nadsázky, hlášek, Lorda Mrdáka a Kapitána Bouchače, Agy, sprosťáren a dalších zábavných prvků. A to i přesto, že chápu, že ty se tak trošku hádají se samotným prostředím a „rádoby“ temným zasazením téhle story. Je to tedy celé špatně?

Rozhodně není. Šprti & frajeři jsou totiž i přes to všechno zábavným čtením. Kapitána Moravce si lehce na úkor dalších postav užijeme v trochu jiném světle. Dočkáme se návratu některých starých známých a dozvíme se, že nic není jen černobílé. Kristýna Sněgoňová navíc opět dokázala, že umí skvěle pracovat s celkovou atmosférou příběhu a to je na 300 stránkách opravdu důležité. Co navíc ocení všichni fanoušci série, je samotný konec knihy, kde najdeme osobní deník Danky Krasiňské! Ne, nečekejte v něm texty začínající „Milý deníčku…“, ale těšte se na popisy a nákresy několika mimozemských ras o jejichž vzhledu jsme doteď mohli akorát tak spekulovat. Aga je na ještěrku vážně sexy, asi začínám chápat Gerasima…

Za dodání knihy děkujeme Fantastická Epocha a těšíme se na další úžasné tituly tohoto nakladatelství!

Verdikt

Příběh - 75%
Styl psaní - 85%
Obálka - 90%
Postavy - 75%

81%

Naše skóre

Šprti & frajeři jsou vskutku zajímavým odbočením od hlavní dějové linky série LEGIE. Ukážou nám, že nic není černobílé a hlavně, že kniha nemusí být plná hlášek a létajících vnitřností, aby byla zábavná. Zamrzí akorát nedostatek prostoru pro další postavy a upozadění hlavní dějové linky.

User Rating: Be the first one !

Jan "White Rabbid" Kőrmendy

Šílenec do fantasy a sci-fi, geek, streamer, ale hlavně vášnivý gamer tělem i duší! Hry mě provází celý život a tak jsem tu, abych vám dal něco, do toho vašeho.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button