KnihyKomiksNovinky

Mass Effect The Complete Comics: Stojí za vaše těžce vydělaný prachy? | Recenze

Konečně jsem dočetla Mass Effect The Complete Comics a dalo to trochu zabrat. Protože tahle osmisetstránková bichle obsahuje každý vydaný Mass Effect komiks včetně těch, které do této chvíle vyšli jen digitálně. Komiksy jsou skvělým doplňkem ke hrách, jelikož doplňují a rozšiřují dějové linky, které jsou ve hrách zmíněny spíš okrajově. Některé z nich pomáhají překlenout mezeru mezi jednotlivými hrami. Některé podrobněji rozpitvávají motivy jednotlivých postav, které nejsou z herního děje tak zřejmé. A některé nám ukazují jak se jednotlivé postavy dostali do toho určitého momentu ve svém životě, při kterém je ve hře potkáme.

Co všechno dostanu za své prachy?

Když jsem nahoře napsala, že tento komplet obsahuje všechny komiksy, srandu jsem si nedělala. Jediné, co tam nenajdete jsou interaktivní komiksy Genesis a Genesis 2, které byly vydány především pro konzole, aby sumarizovaly obsah prvního, potažmo druhého dílu pro nové hráče. Také jim dovolily udělat klíčová rozhodnutí, důležitá pro příběh. Takže na co se můžete těšit? Nebudu tu psát telefonní seznam, všeho co kniha nabízí, spíš vypíchnu ty nejzajímavější. Redemption popisuje Liařino hledání Sheppardova těla a jak to vlastně celé bylo s Feronem a jeho zradou. Evolution popisuje události odehrávající se během First Contact War a zahrnující Sarena Arteria a Jacka Harpera, později známého jako Illusive Man. Homeworlds se zaměřuje na některé z členy posádky z Mass Effect 3 a důležité okamžiky v jejich životech. Foundation je z nich nejdelší a zaměřuje se z velké části na postavu Mayi Brooks, se kterou jsme se setkali v DLC Citadel. Další část je věnována různým postavám z Mass Effectu 1 a 2, jako například Wrex, Solas či Thane. Discovery je zatím jediný komiks vydaný k Mass Effect Andromeda. Popisuje infiltraci Tirana Kandrose do Andromeda Iniciative, při které snaží zjistit jaké je jejich spojení s Ghety.

Z čeho jsem zklamaná?

I když jsem ráda, že nyní vlastním všechny Mass Effect komiksy (téměř) a rozhodně nelituji, že jsem si knihu pořídila, mám k ní i pár výhrad. Předně jsem doufala, že formát bude podobný jako u Dragon Age Library Edition. Tam kromě komiksů, kniha obsahovala i poznámky od výtvarníků a spisovatelů. Avšak je nutné říci, že DA soubor obsahoval novější komiksy a skupina autorů nebyla tak rozsáhlá jako u ME souboru. Více mě zklamalo celkové rozložení knihy. Komiksy jsou řazeny čistě podle data vydání. S nadcházejícím vydáním remasteru celé trilogie, o kterém jsme vás již informovali, by řazení chronologicky podle děje přišlo vhodnější. Také by je mohli uskupit podle toho, ke které hře se nejvíce vztahují. Ale po bitvě je každý generál.

Takže vyplatí se za to ty prachy dát?

Jestli jste fandou Mass Effectu, čtete komiksy a žádný z nich nevlastníte, odpověď je ano. V jedné jediné knize dostanete veškeré komiksy, které byly doposud vydány. Pokud fanouškem Mass Effectu nejste, či pokud komiksy příliš nečtete, zvážila bych to. Dostanete přesně to, co název slibuje Mass Effect The Complete Comics. Nic víc nic míň. Volba je jako vždy na vás.

PS. Komiksy jsou v angličtině a pochybuji, že se chystá překlad. To jen tak pro pořádek.
PS2.

Verdikt

Příběh - 90%
Postavy - 90%
Styl psaní - 90%
Ilustrace - 85%
Formát knihy - 60%

83%

Naše skóre

Mass Effect The Complete Comics opravdu splňuje, co název slibuje. Nic míň, bohužel ani nic víc. Ale pokud jste fanoušky Mass Effectu jako já, je pro vás nákup jasná volba.

User Rating: Be the first one !

Kristina "Speedy" Gonzálezová

Ráda se označuji za sběratele konzolí, ale zatím jich vlastním pouhých 20. Čtení, hraní a historie jsou mojí vášní a nedostatek času na koníčky věčným problémem. Fantasy, sci-fi, horor, detektivka, komiks nic mi není cizí.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button