NovinkyPCRecenze

Baldur’s Gate III předběžně vážně i nevážně | Recenze Early Access

Baldur’s Gate – to jméno zní už z dálky. Na březích Faerûnu se objevil Nautiloid s několika stroskotanými vězni. Mind flayeři (illithidi) jsou mrtví a ty se probíráš a netušíš, jak jste pád přežili. Vyhneš se pár podivným příšerám, co připomínají mozek na nožičkách a jdeš hledat něco k jídlu. Na pláži narazíš na prvního přeživšího. Cítíte oba podivné spojení. Jste propojení bolestivou energii, která prochází vaší hlavou a sdílíte myšlenky a vzpomínky, aniž byste chtěli. Je to nepříjemný pocit. Nejsi si jistý co to je. Ale musíš se toho zbavit.

Baldur’s Gate přináší nový příběh do světa počítačových her a nebojí se přijít s moderními loděmi a epickou bitvou hned v úvodu. Pokud se nevyznáte ve světě Forgotten Realms nebo v DnD, nezoufejte a berte to jak to je. Illithidi nejsou nic nového a jejich psionické schopnosti jim přinesly víc než jen uznání od drowů, duergarů a jiných ras obývajících Underdark. Může to na vás působit trochu jako sci-fi, ale buďte přesvědčeni, že Baldur’s Gate je fantasy RPG každým coulem.

Vytváření postavy je skoro vždycky trápení. Nakonec se rozhodnout musím. A tak jsem si vybral fešného trpaslíka s tetováním kolem očí. Hra se mě pak ptala na to, kdo je má vysněná láska. A kruci. Dvojitý čas strávený u tvorby postavy. Už teď tu hru miluju. Jakmile jsem dokončil proporce své milované temné elfky, pustil jsem se do hry.

Chvilku jsem zápasil s ovládáním, protože posuv okrajem není defaultní možnost, ale nakonec jsem se s tím docela sžil a po těch třiceti hodinách už mi to ani nepřijde. Vyrazil jsem vstříc dobrodružství a asi po pěti minutách jsem poznal, že tohle nebude procházka růžovým sadem. Nepočítám úvodní sekvenci na lodi, ale až na pevné zemi vprostřed neznámé krajiny. Zde pojmenované jako divočina.

Hru ovládají neviditelné hody kostkou a každého fandu jistě potěší, že i damage je zapisován jako například 1d4+2. Pro ty, kdož by nevěděli co takový zápis znamená, tak je to hod jednou čtyřstěnnou kostkou plus dva, čili rozmezí tři až šest na jeden útok. A takový útok není nic snadného. Hra počítá s obvyklým minutím, kterého se dočkáte vždy, když to nejmíň potřebujete. V boji, ale nemusíte používat jen zbraně nebo kouzla. Hra má veškerý arzenál možností, které je potřeba pečlivě využívat. Pokud se neopatrný goblin octne na kraji propasti. Šup tam s ním. Pokud vás nepřátelé obklíčili a vy nechcete přijít o život odchodem z boje, který by nutně znamenal hit za každého navázaného nepřítele, pak můžete využít skoku. Tohle jsou možnosti dobře známé každému hráči nejen Divinity: Original Sin II.

Larian hodně čerpal z nabytých zkušeností předchozích her. Ale v BG III to posunuli o fous dál. Takzvané skill checky, čili testy dovedností, jsou tu hody kostkou. Takže musíte předvídat na který se jak připravit. Pokud jdete klábosit s nemrtvým vládcem podzemí, tak váš trpaslík bojovník nemá moc šancí získat cenné informace a dojde nejspíš k boji, kterému se chcete vyhnout. Ale pokud bude mluvit čaroděj, který při hodech spíš uspěje, pak je výsledek příznivější. Není to tedy jen o štěstí ale také o tom jaké staty mají vaše postavy.

Připravte si solidní dávku trpělivosti do kapes i do hrníčku s čajem. Nejenže budete chtít zkoušet vyřešit některé situace bez boje, ale budete chtít prozkoumávat hloubku dialogů, která vás může překvapit. Ne každý je nutně hned nepřítel. Ukládání a nahrávání je nutnost. Ale to není žádná novinka. Připravte si taky dost trpělivosti na některé záseky. A jasně, jsou tu bugy. Je to konec konců early access. Ale vzhledem k tomu, že jak Divinity Original Sin jedna tak dva jím prošly, není čemu se divit. Larian to má promyšlené. Updaty vycházejí každou chvíli.

Hra se pyšní přídomkem true next gen podle fact sheetu, který jsme dostali k dispozici. Nejenže je twitch integrován už v early accessu (jak jinak), ale Stadia Crowd Choice také. Diváci můžou volit a utvářet tak příběh spolu s vámi. Akt jedna obsahuje 46 000 replik, 600 postav, 146 kouzel a akcí, 80 bojů a obrovským místem k prozkoumávání. Toliko k datům. Říká se, že byste měli Akt jedna dohrát za dvacet pět až třicet hodin. Já mám něco málo přes třicet a asi jsem blízko. Ale tím to rozhodně nekončí. Musím ještě vyzkoušet kooperativní multiplayer, který zní zábavně.

Larianu se povedlo něco úžasného. Sice je to zatím “jen” Akt jedna, ale ten kdo ho hrál jen tak nezapomene. I příběhy členů vaší malé družinky si lehko zapamatujete, protože jsou celkem neotřelé a profesionální dabing má prostě šťávu. Co může zkazit dojem je vyšší cena. Na Steamu je teď hra za 60 EUR, což je pro některé příliš mnoho a ani se jim nedivím.

Velký dík patří Larianu, od kterých jsme dostali klíč k otestování předběžného přístupu.

Verdikt

Akt I - 90%

90%

Naše Skóre

Early Access verze hry je už teď slibná. Chybky se tam najdou, ale nic neřešitelného. Jestli chcete zaplout do peckovního RPG, které má hloubku, šířku i délku, tak neváhejte.

User Rating: Be the first one !

Lukáš Haládik

Game designer, hráč, nerd, geek a všecko k tomu. Píšu, protože mě to baví.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button