NovinkyPCRecenzeXbox OneXbox Series X

Akční střílečka The Ascent má rozhodně co nabídnout, ale není pro každého

Tak jsme zase ve futuristickém světě. Kyberpunkové prostředí The Ascent je dost podobné tomu v Cyberpunk 2077, takže, jestli vás CP 2077 oslovil, určitě musíte tuto hru vyzkoušet. The Ascent je debutem studia Neon Giant, jedná se o hru z pohledu shora a také to je čistokrevná akční řežba. Hra jede na Unreal Engine 4 pro PC, Xbox X/S a Xbox One a je je k dispozici od 29. července, takže se do ní klidně můžete rovnou pustit.

Pouze silní přežijí

Svět je drsné a nelítostné místo. A zde to platí dvojnásob. Město Veles ovládá supermocná korporace s názvem The Ascent Group, která vlastní všechno od budov až po párátka. Což znamená, že jakmile se tato korporace zhroutí, ve městě propukne chaos. Nikdo neví, co za pádem korporace stojí a vám nezbývá, než bojovat o vlastní život. Gangy svádějí bitva o městské čtvrti, firmy zase o co největší podíl ekonomické nadvlády nad městem. Postava, kterou si na začátku zvolíte, ale není žádný ořezávátko a ihned se situaci přizpůsobí. Stane se z vás stroj na zabíjení. Hned v první misi potečou doslova hektolitry krve a nepřátel bude k odstřelu tolik, že i Rambo by záviděl.

Korporace se měla starat o každého člověka, protože všichni korporaci dluží. Teď když je ale pryč, nikdo neví, co se bude dít. A tak nezbývá, než se dát na dráhu nájemného žoldáka, který plní úkoly pro místní mafiány, bosse a postupem času se od podřadných kšeftů propracovat v hierarchii co nejvýš. Čím výš budete, tím se samozřejmě bude zvyšovat náročnost úkolů. Ale za mimořádné úkoly zase dostanete náležitou odměnu. Podaří se vám propracovat až na samotný vrchol a třeba objevit, co stálo za skonem nejmocnější korporace? Mně to chvilku trvalo, ale rozhodně těch propařených hodin nelituji.

The Ascent není zábava na jedno odpoledne

Hra samotná mě ze začátku moc neoslovila, především kvůli ovládání, které bylo dost chaotické a jeho největším problém bylo míření. Hra totiž nabízí dva druhy míření na nepřátele nepřátele, kteří se navíc dělí na nízké a vysoké. U vysokých jedinců je jedno, kterou možnost zvolíte, ale u těch prťavých máte jedinou možnost. Hra to nevysvětlí a než mi došlo, jak to vlastně celé funguje, už jsem měl ukousnutou hlavu. Když si člověk si člověk na tuto podivnost zvykne, není to už problém, ale z počátku to rozhodně chce trochu cviku.

Postupem času lze vysoké míření využít v situacích, kdy se schováte za překážku a můžete vlastně díky němu střílet a zároveň být schovaní. Což je velké plus a dodává to hře na hratelnosti i na realističnosti. Naběhnout mezi hordu nepřátel a myslet si, že to ustřílíte? Tak to narazí kosa na kámen. Nepřátele se na vás ženou ze všech stran, takže jakmile někoho rasíte, další to do vás šije zezadu a Game Over. Možnost krapet taktizovat se určitě hodí.

Co se týká dalšího ovládání, tak hra není nijak náročná, přestože trochu vybočuje ze standardu daného žánrem. Váš hrdina se ovládá myší a tlačítky WASD a oba tyto dva prvky fungují nezávisle na sobě.

Hra obsahuje hlavní příběhovou linku a několik vedlejších misí. Velkou nevýhodou je bohužel to, že někdy tyto úkoly nelze splnit současně, i když jsou ve stejné lokaci a musíte ji tedy projít znovu. Na jednu stranu to zdržuje, ale zase jsem díky tomu objevil místa s výbavou, kterou jsem napoprvé opomenul. Takže má to své plusy i mínusy.

Vývojáři si dali tu práci a vytvořili pro nás i širokou škálu equipu a zbraní. Ve hře toho můžeme nalézt nebo koupit hodně a dokonce výbavu i několikrát vylepšovat společně s levelováním postavy. Můžete si tak nechat jednu zbraň celou hru, pokud vám vyhovuje. Já si například oblíbil útočnou pušku a jako sekundární zbraň těžký revolver. Zbraně jsou účinné a dost přesné. Pokud jste samozřejmě přesní vy. Ale vůbec jsem například nepřišel na chuť brokovnici a považuji za naprosto zbytečnou. I když míříte přímo na nepřítele, tak to má takový rozptyl, že netrefíte ani h…

Grafika je vymazlená, ale hudba zaostává

Po grafické stránce si nemohu stěžovat snad vůbec na nic. Město je udělané opravdu do detailu a po pár cestách městem se v něm dá krásně orientovat. Naleznete zde vše od obchodů s oblečením až po pouliční ilegální obchodníky. Cestovat po městě se dá několika způsoby: pěšky, taxíkem nebo i metrem.

Ve městě je spousta zničitelných prvků, které můžete využít i k likvidaci soupeřů. Například vybuchující sudy nebo automaty, které při rozstřelu mohou nepříteli dát trochu toho elektrošoku do těla. Asi vám za to moc nepoděkuje, ale když mu pak ještě prostřelíte hlavu, tak už mu to bude jedno. Jediné, co mi trochu vadí (ačkoliv to hře nijak neubírá na kráse), je, že když zajdete za nějaký prvek, tak není vidět ani obrys vaší postavy. Prakticky se vám ztratí z dohledu.

U hudby je to malinko horší. Během průchodu vám stále hraje stejný motiv a hráči jsou tak ochuzeni například o napínavou hudbu u bossů. Jediné, co změní hudební podklad, je střelba zbraní. Což je škoda a jedná se o největší mínus hry.

Přes to všechno celkem příjemné překvapení

Tento kyberpunkový akční masakr se rozhodně hodí pro večery, kdy si po dlouhém dni v práci chcete ulevit a něco si zastřelit. Náboji se tu rozhodně nešetří. Nehledejte ovšem ale žádné hádanky nebo rozmanitost. Úkoly jsou vesměs na jedno brdo. Jdi tam a sejmi toho a toho můžeš taky, když už tam budeš. Příběh není nijak extra poutavý, ale vynahrazuje ho akce a celková dynamika hry. Nemohu tedy jinak, než hru doporučit. Určitě se ve vaší herní knihovně neztratí. A abych nezapomněl. Hru si rozhodně více užijete v kooperaci. Takže ukecejte i kámoše a společně se staňte nejobávanější partou v celém městě.

A musím poslat velké díky vývojářům ze studia Neon Giant, kteří si dali tu práci, vytvořili fajnovou hru a taky nám dali možnost si ji zahrát. Doufám, že se brzy dočkáme pokračování, nebo něčeho nového. Přeji hodně úspěchů a zdaru.

Hodnocení

Příběh - 70%
Grafika - 95%
Hudba - 65%
Hratelnost - 75%

76%

Hra je rozhodně dobrou výplní volného času, kdy nechcete zbytečně u hry trávit několik hodin v kuse. Stačí ji pustit a vyblbnout se. Ale věřím, že se k ní budete vracet a když si ji pořídíte, tak nebudete litovat.

User Rating: 0.15 ( 1 votes)

Tomáš "Zitik" Zita

Vášnivej čtenář fantasy , hráč Dračího doupětě a nenapravitelnej gamer. ,,Kolik charakterů žiješ, tolikrát jsi elfem, trpaslíkem, člověkem atd :-D ´´

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button