NovinkyTéma dne

Žebříček TOP 5 – #1 | Nejlepší open-world hry

Už od roku 1981, kdy byla vydána první open-world hra Ultima I: The First Age of Darkness společnosti Origin Systems, má tento žánr na poli her svoje nezastupitelné místo. V posledních letech se s hrami tohoto žánru doslova roztrhl pytel. Co na těchto otevřených světech tak milujeme? Především to, že se jedná o nelineární, otevřené oblasti poskytující hráči mnoho způsobů, jak dosáhnout cíle a zároveň více explorace světa než lineární koridorové tituly. Někdy, jako v případě Assassin’s Creed: Oddysey, to vývojáři s velikostí otevřeného světa přeženou a hráč je tak neustále rozptylován od hlavní dějové linky. Pojďme si společně představit TOP 5 nejlepších open-world her podle mých měřítek, přičemž se zaměřím na hry z relativně novější doby, z posledních patnácti let.

5. Borderlands 2

Borderlands 2 je dynamická akční střílečka z pohledu první osoby s RPG prvky vyvinutá společností Gearbox. Je druhým dílem z celkem tří této skvělé herní série. Jako u ostatních i tento díl využívá možnosti kooperativního multiplayeru. Na výběr jsou hráči čtyři základní postavy (rozšířené o další dvě ve formě dodatečného obsahu), které mají sérii unikátních vlastností a schopností.

Pro každou postavu existují různé druhy módů, včetně těch s efektem na celý tým, takže nejlépe jejich účinky vyniknou právě v kooperaci. S narůstajícím počtem hráčů roste obtížnost nepřátel a šance na nalezení unikátních zbraní, módů, štítů. Jejich kvalita je označena barvou nápisů od bílé po oranžovou, tyto a další mechaniky si berou inspiraci především ze slavné herní série Diablo a jejich implementace do hry provází celou sérii Borderlands. Ve hře se objevuje mnoho easter eggů s odkazy například na Pána Prstenů, Želvy Ninja, či hry Minecraft.

Ke hře Borderlands 2 si můžete stáhnout mnoho dodatečně stahovatelného a placeného obsahu v podobě zmíněných dodatečných postav, skinů pro vozidla a postavy, ale hlavně pět příběhových datadisků. Ty nabízejí další možnosti jak se v Borderlands 2 vyblbnout. Za mě nejlepší rozšíření je Tiny Tina’s Assault on Dragon Keep. Je jakousi variací na Dračí Doupě. Borderlands 2 hráče dokáže zabavit na dlouhou dobu. Tento a další díly Borderlands by jste si rozhodně neměli nechat ujít. V současné době je aktuální díl třetí, který zavítá i na konzole nové generace.

4. Fallout: New Vegas

Fallout je herní série, která definovala žánr post-apo RPG. První díl vyšel už v roce 1997 a tato série má už na triku devět plnohodnotných dílů. Přirozeně bych jako TOP navrhl Fallout 2, který způsobil moji obsesi na RPG. Ale jelikož se zaměřuji na hry vydané v posledních deseti letech, mým nejoblíbenějším novodobým dílem je Fallout: New Vegas. Má to své opodstatnění, na vývoji hry se podíleli zkušení matadoři ze studia Obsidian, z nichž někteří jsou bývalými členy Black Isle Studios, tedy studiu stojícím za prvními dvěma díly této série.

Děj Fallout: New Vegas je, jak z podtitulu vyplývá, zasazen do Nevadské pouště. Konkrétně do okolí slavného města Las Vegas. Toto město odolalo zubu času po atomové válce a tvoří tak jedinou výspu “moderního” světa v nevadské poušti. Střílení zmutovaných lidských i nelidských entit, rozvětvené a obsáhle úkoly, easter eggy, satira a mnoho dalšího co známe z původního světa Falloutu je tady zastoupeno v plné míře. Dodnes je tak New Vegas nejlepším novodobým Falloutem viděným z pohledu první osoby.

Mimo pořadí

Jelikož je tato rubrika značně subjektivní a ne každý by s mým výběrem souhlasil, musím zmínit další open-world pecky, které se nevešly do pořadí. Za zmínku jistě stojí mnoha hráči milované open-world RPG The Elder Scrols: Skyrim, skvělá hra The Legend of Zelda: Breath of the Wild, která je známá majitelům Nintenda Switch. Nebo pokračování úspěšné westernové akce Red Dead Redemption 2 od studia Rockstar Games. Je jich tolik co stojí za to si zahrát, což jen potvrzuje to, že se jedná o hráči oblíbený žánr na poli videoher.

3. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

A jedeme do finále! S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl je ukrajinské post-apo FPS s RPG prvky od studia GSC Game World odehrávající se v černobylské zóně po hypotetické druhé černobylské katastrofě.

Herní mapu tvoří rozlehlá oblast černobylské zóny, která je plná realisticky propracovaných lokalit s předobrazem ze skutečné zóny. Propracované prostředí, realisticky vyhlížející zbraně, změny počasí, nutnost myslet na základní životní potřeby, několik možných konců v závislosti na tom jak hrajete, jsou jen jedny z mála mechanik a lákadel, které tvoří tuto hru dodnes tolik obdivovanou a oblíbenou.

Více o celé herní sérii S.T.A.L.K.E.R si můžete přečíst v tomto článku, přičemž všechny výše i níže zmíněné hry budou námětem na další díly nové pravidelné rubriky Slavné herní série.

2. Dying Light

Dying Light je akční survival hororová hra s RPG prvky za kterou stojí polské studio Techland vydaná v roce 2015. Je zasazená do fiktivního města Harran, kde byl tajný agent jménem Kyle Crane vyslán vládní agenturou GRE najít ukradená data zmíněné společnosti. Město Harran je zamořené zombíky, kteří jsou sice během dne pomalí a nemotorní a jejich síla je převážně v počtu, ale s příchodem noci vylézají z doupat extrémně rychlé a agresivní verze zombíků a v noci teprve přijde ten pravý boj o přežití. Hra je založená převážně na zbraních a parkouru.

Hra nabízí dynamický cyklus dne a noci. Během dne mohou hráči nastražovat pasti na blížící se noc, potkávat náhodné přeživší z uzavřené karantény, sbírat truhly s vybavením, které bývají nepravidelně shazovány z letadel a vykonávat mnoho dalších činností. Noc je jen bojem o přežití a s jejím příchodem je nejlepší schovat se do bezpečných skrýší, které jsou obehnané ploty s UV lampami. To by tady ale nesměly být úkoly, které se odehrávají v noci, při jejichž plnění tuhne krev v žilách.

K základní hře vyšel datadisk s názvem The Following, který zmíněného hlavního protagonistu zavede do venkovních oblastí Harranu s cílem najít lék na zombie nákazu. Dodnes se jedná podle mého o nejlepší zombie hru, kterou hraji dodnes pravidelně. Všichni fandové tvorby Techlandu již netrpělivě vyhlížejí druhý díl Dying Light, kterého by jsme se měli dočkat v průběhu příštího roku. GOOD NIGHT, GOOD LUCK!

1. Witcher 3 – Wild Hunt

A máme tady vítěze, jakožto fanouška všeho na téma Zaklínač bych si neodpustil jako vítěze nevybrat hru polského studia CD Project RED z roku 2015. Je dnes ještě vůbec někdo kdo by tuto hru nehrál, nebo o ní neslyšel? Jedná se o RPG z otevřeného světa inspirovanou dílem Andrzeje Sapkowského.

Hlavním protagonistou je všemi milovaný Geralt z Rivie, nechvalně proslulý řezník z Blavikenu, který má za cíl nalézt své “dítě sudby”, princeznu Cirillu. Jedná se o hru tak profláknutou, že dále nemá cenu cokoliv psát. Pokud jste Zaklínače 3 ještě nehráli, byli by jste ochuzeni o perfektní příběh, který kraluje tomuto žánru.

Je to ta nejlepší záležitost na poli moderních her, kterou je možné si zahrát. Za šest týdnů od vydání se prodalo přibližně 6 miliónů kopií hry. O jejich kvalitách svědčí mnoho ocenění které hra získala. Při udílení videoherních cen The Game Awards pro rok 2015 vyhrál Zaklínač 3 v kategoriích hra roku, nejlepší RPG a zároveň byli lidi z CD Project RED vyhlášeni vývojáři roku. K základní hře byly vydány perfektní a rozsáhlé datadisky Srdce z kamene a O víně a krvi. Hra je dostupná na všech platformách včetně skvělého portu na Nintendo Switch. Má cenu psát něco dalšího?

Tak to je mých TOP 5 nejlepších open-world titulů, jaké jsou ty vaše?

Zobrazit více

Dalibor Zvoník

Hraní her není jenom můj koníček, je to můj životní styl a to už od doby kdy jsem dokázal udržet ovladač v ruce. Rád sleduji novinky a zajímavosti z herního světa. Další moje vášeň je sledování seriálů a filmů, taky jsem velkým milovníkem světa Zaklínače, koček a všech zvířat. Můj život se řídí heslem "Meč osudu má dvě ostří, jedním jsi ty"

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Také by vás mohlo zajímat
Close
Back to top button