NovinkyTéma dne

Slavné herní série #2 | Mass Effect

Mass Effect. Najde se někdo, kdo je milovníkem sci-fi a zároveň má rád RPG a neznal by tuto slavnou herní sérii? Už v roce 2007, kdy vyšel první díl trilogie, se hra stala fenoménem. Za touto sérií stojí vývojáři z BioWare ( krátce po vydání prvního dílu je koupila společnost EA) a v současné době mají na kontě čtyři plnohodnotné díly, pokud nepočítáme malé projekty pro iOS. Do této série spadá trilogie her Mass Effect 1-3 a fanoušky nepříliš kladně hodnocený díl Mass Effect: Andromeda.

Mezitím se z této herní série stal pomalu kult, na který nedají fanoušci (včetně mě) dopustit. Došlo také na komiksové a knižní zpracování. V současné době je o značce Mass Effect zase hodně slyšet.

Nedávno totiž vyšel nový Mass Effect: The Complete Comics, který obsahuje kompletní sbírku všech vydaných dílů komiksů a na jehož recenzi se můžete těšit na stránkách Gamesmagu. Ale hlavně došlo k oznámení chystaného remasteru Mass Effect: Legendary Edition, na který se můžeme těšit na jaře 2021. Bude obsahovat první tři díly trilogie se všemi dosud vydanými DLC a navíc vývojáři z Bioware oznámili práci na úplně novém dílu Mass Effect, který je ale bohužel zatím v nedohlednu.

Trilogie Mass Effect

Samozřejmě i já patřím mezi ty fanoušky, kteří sérii milují právě kvůli prvním třem dílům. Jejich události mapují osudy velitele Sheparda a jeho posádky vesmírné lodi Normandie. Události začínají v roce 2183, kdy je možné cestovat po celé galaxii pomocí zařízení Mass Relay, ty jsou pozůstatkem původní vyspělé a vyhubené rasy.

Úkolem velitele Sheparda je zachránit galaxii před útokem mocných mechanických bytostí, které jsou známé jako Reapers (Smrťáci). Události kolem této záhadné “rasy” jsou hlavním tahákem celé trilogie a postupně je hráči představováno pozadí jejich záměrů v galaxii.

Repaeři jsou hrozbou pro všechno živé!

Lidská rasa je mezi ostatními zástupci inteligentních bytostí, které jsou schopny cestovat napříč galaxiemi relativním nováčkem. Teprve navazuje kontakty a buduje spojenectví a obchodní styky. Jednotlivých ras je ve světě Mass Effect více než desítka a každá obývá různé části galaxie, každá má své zákony, historii, legendy a zvyklosti.

Samotné povídání o všech rasách by vydalo na celou knihu. Vše je navíc skvěle zpracováno v rozsáhlém kodexu přímo ve hře a jeho čtení je velmi zajímavé, všem detailům autoři věnovali spoustu času. Pokud vás zajímá více mrkněte na Mass Effect Wiki.

Mezi hlavní taháky celé trilogie patří hlavně atmosféra a některé prvky hratelnosti, jako je variabilita, možnosti jak řešit úkoly a problémy, skvělý příběh a soubojový systém založený na zbraních a schopnostech. Při výběru postavy si můžete zvolit z více možností specializace (a ze dvou pohlaví), každá má unikátní sadu schopností. Další skvělou mechanikou je systém morálky. Váš Shepard v závislosti na vašich rozhodnutích může být kladná, nebo záporná postava a od toho se odvíjí i možnosti dialogů a interakcí s postavami. Co myslíte, můj Shepard je vždycky klaďas, mám rád většinou záporáky, ale tady jdu vždy po lince hrdiny galaxie.

I’m Commander Shepard and this is my favorite Mass Effect

Mass Effect 2 je můj nejoblíbenější díl série. Ostatně jako u většiny fanoušků. Velitel Shepard je pověřen vyšetřením nedávného útoku na kolonii obyvatel Freedom’s Progress. Po zjištění kdo za útoky stojí, je hlavní náplní druhého dílu, sestavit posádku z těch nejelitnějších zabijáků, vědců a lidí z celé galaxie a zastavit útoky na další kolonie.

Mass Effect 2 Trailer

Velký důraz je kladen zejména na budování vztahů s posádkou Normadie. Uložené pozice se dají přenést do dalšího dílu, vaše volby a činy z předchozích dílů mají vliv na to co se ve hře bude odehrávat. Když necháte někoho zemřít, v dalších dílech už se neobjeví a je zcela na vás jak se rozhodujete. Samozřejmě, pokud si uložené pozice do hry přenesete. Ve světě Mass Effectu nejste nijak omezováni a intimní vztah můžete navázat s více postavami, výběr vaší vyvolené, nebo vyvoleného je čistě na vás.

Ačkoliv jsem celou sérii hrál mnohokrát, ani sám nevím proč, vždy mě to táhne k Tali’Zorah. Je zástupcem rasy kvarianů a je možné si s ní budovat vztah napříč celou trilogii a zároveň je jednou z mála postav, které se objeví v každém díle. Lidé kteří mají Tali rádi jistě chápou v čem je tato postava tak jedinečná. Co funguje perfektně jsou dialogy mezi členy týmu, které si vezmete s sebou na mise. Nejvíc si užívám dialogy mezi představiteli ras, které jsou zapřisáhlými nepřáteli, často se stanete svědky komických dialogů.

The Reapers are coming

Jak už to tak bývá i přes všechna varování byla hrozba, kterou Reapeři představují podceněna a vše vyvrcholí ve skvělém třetím dílu. Všechno do sebe zapadne a hned na úvod se stanete svědky epického útoku Reaperů na naši Zemi. Velitel Shepard je znovu povolán do boje a musí se s hrozbou vypořádat jednou pro vždy. Bohužel zakončení třetího dílů je jedna z mála vad na kráse celé série. Dodnes nechápu proč velkému finále autoři nevěnovali více pozornosti. Pokud jste tento díl hráli, jistě víte co mám na mysli.

Jinak ovšem trilogie Mass Effect dodnes patří mezi elitu na poli videoher a všem hráčům, kteří ji hráli navždy zůstanou blízké některé postavy. Joker, Wrex, Liara, Garrus, Tali to jsou jména, která si budu pamatovat navždy a rád se vrhnu znovu do záchrany galaxie prostřednictvím Sheparda a jeho posádky.

Mass Effect 3 Trailer – jeden z nejvíce EPIC, vliv na to má i skvělý výběr hudby. V tomto případě od fenomenálních Two Steps from Hell.

Andromeda

Poslední díl ze série Mass Effect s podtitulem Andromeda je dílem na který všichni fanoušci čekali dlouhé roky. Andromeda je dodnes brána jako taková černá ovce rodiny Mass Effect. Je to hlavně tím, že ani zdaleka nedosahuje tvůrčích kvalit předchozí trilogie. Hráče čeká zcela nový příběh, nová galaxie, nová rasa, ale celé to působí poněkud konzervativně a těžkopádně. Hráč velmi brzy zjistí, že to co lidi na původní trilogii tolik přitahovalo v Andromedě chybí. Plochost dialogů a některých postav je do očí bijící.

Mass Effect: Andromeda Trailer – ten už tak EPIC není, co říkáte?

Vstříc světlým zítřkům?

Vypadá to, že v poslední době tvůrcům z BioWare dochází dech, nebo alespoň klopýtají na jednu nohu. V poslední době jsme to viděli několikrát. Například rozporuplné pokračování série Dragon Age s podtitulem Inquisition, nebo absolutní fiasko kolem hry Anthem. Nakonec nám nezbývá, než se stále vracet k prvním dílům Mass Effect a s nadějí a obavami vyhlížet dalšího zástupce tohoto universa. Ten je sice v nedohlednu, ale alespoň se můžeme těšit na remaster trilogie. Nezbývá než doufat a čekat.

Patříte mezi fanoušky světa Mass Effectu a těšíte se co si pro nás vývojáři z BioWare přichystají? A už jste četli první díl rubriky Slavné herní série S.T.A.L.K.E.R?

Nakonec si dovolím přidat jeden vtípek z Redditu, fanoušci Mass Effect jistě pochopí. 😀

Zobrazit více

Dalibor Zvoník

Hraní her není jenom můj koníček, je to můj životní styl a to už od doby kdy jsem dokázal udržet ovladač v ruce. Rád sleduji novinky a zajímavosti z herního světa. Další moje vášeň je sledování seriálů a filmů, taky jsem velkým milovníkem světa Zaklínače, koček a všech zvířat. Můj život se řídí heslem "Meč osudu má dvě ostří, jedním jsi ty"

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button