NovinkyOldschoolPC

Runescape historie – Jagex vydal přehledné video.

Jak už jistě víte, pokud nás čtete pravidelně, Runescape letos slaví 20 let. Takže celý tenhle rok se bude točit kolem toho. Už jsme tu měli měsíc dlouhou párty a počátek celoroční série questů. A společně jsme oslavili různé aspekty hry, a tak už nám jen zbývá si v klidu zavzpomínat. Protože je rozhodně na co vzpomínat!

Co bylo

V tom nám jistě pomůže video, které Jagex vytvořil. Je to animovaná časová osa, která začíná v roce 2001, kdy bylo Runescape poprvé vypuštěno do světa. Tenkrát to byla hra, která se hrála čistě jen v prohlížeči. Video projíždí významné momenty historie a zdůrazňuje ty nejdůležitější. Prvním takovým milníkem bylo přidání Tutorial Island – ostrova, kterým si prošla každá nově vytvořena postava. Na ostrově jste si udělali malý okruh, při kterém jste si vyzkoušeli základy všech schopností. Dneska už je ostrov minulostí a tutoriál probíhá jinak. V roce 2004 byla vypuštěna verze Runescape 2, nyní je dostupná jako Oldschool Runescape. Nová verze přišla s lepší grafikou a novými systémy. Zhruba v té době jsem se do světa Glienoru dostala já a už jsem nikdy neodešla. Další velká změna přišla v roce 2007, kdy bylo do hry přidáno Grand Exchange. Hráči tak mohli začít prodávat a kupovat věci od kohokoli. Předtím se dalo obchodovat jen napřímo mezi hráči.

A pak přišlo schizma

V roce 2012 byla vydána verze Runescape 3, tj. dnešní verze, společně s evolucí boje. Celá tato změna rozdělila hráčskou obec na dvě části. Jedna nový, modernější design přivítala, druhá část preferovala původní vzhled. Druhá skupina hráčů byla natolik veliká, že se Jagex rozhodl vypustit verzi Runescape 2 jako Oldschool Runescape. Nejedná se však jen o pouhé vypuštění starší verze, na této hře pracuje separátní tým a neustále vytváří nové přídavky. A tak máme nyní možnost hrát dvě různé verze. Posledním velkým updatem bylo přidání archeologie společně s pěti nalezišti a velkou dávkou historie Glienoru. Celé video končí náznakem dalších změn. Bude vydán nový dungeon Elder God Wars. Chystá se refresh avatarů a hlavně je v plánu vydání Runescape 3 na mobily.

Runescape má za sebou skvělých 20 let. Jistě ne vždy vše fungovalo skvěle a občas se vydali špatným směrem. Celkově to ale bylo 20 let, které stály za to. Snad nás čeká dalších skvělých 20 let a já doufám, že i nadále budu u toho.

Mrkněte se na naše týdenní shrnutí v MAGlajzu. A věděli jste, že existuje i simulátor koronaviru?

Zobrazit více

Kristina "Speedy" Gonzálezová

Ráda se označuji za sběratele konzolí, ale zatím jich vlastním pouhých 20. Čtení, hraní a historie jsou mojí vášní a nedostatek času na koníčky věčným problémem. Fantasy, sci-fi, horor, detektivka, komiks nic mi není cizí.
Back to top button