KnihyNovinkyRecenze

Praha magická, čarodějnická! | Recenze na Tajemství stříbrné čarodějky

Petru Kubaškovou snad nemusím ani představovat! Pro ty, jež nevědí, se jedná o úspěšnou autorku české fantastiky, která se v poslední době proslavila hlavně knižní sérií o tajemné, čarodějnické Praze. Měla jsem tu možnost zrecenzovat Čarodějky malostranské a Tajemství stříbrné čarodějky a teď ze sebe vysypu, co jsem se dozvěděla.

Čarodějka Ginevra je prostě borka…

Hlavní hrdinka je o dobrých pět let mladší než já a na knížce je napsáno, že kniha je vhodná pro čtenáře od devíti let. Dobře, devět mi sice není, ale to přeci neznamená, že si příběh moje dětská dušička neužije, ne?

Obě knihy sledují osudy mladé malostranské čarodějky Ginevry, která se svými třemi kamarády – zmalovanou Barbarou, šprtkou Markétou a miláčkem a boycrushem Teem (skloňování jména Teodor je hrůza, autorce patří všechna čest!), zažívá čarovná dobrodružství.

Petra Kubašková píše vskutku kouzelně

Za sebe musím říct, že miluju starou Prahu a Malou Stranu, takže u mě knihy měly velké plus ještě předtím, než jsem je otevřela. Vždyť naše matička Praha si o nějaký ten čarovný příběh přímo říkala! Skoro křičela! Petra Kubašková se nádherně držela jak staropražských legend, tak staročeských tradic a mýtů a zároveň si pohrála i s našimi starými dobrými čerty. (Jestli v pekle nepotkám Lorenza, budu vás strašit!)

Ginevřina povaha je nádherně popsaná jak skrz dialogy, tak její akce. Děj je plynulý a postupuje příjemně rychlým tempem. Zbožňuju Ginevřiny vnitřní pochody skoro stejně, jako debaty s jednou z jejích příbuzných.

Já osobně jsem skoro pološíleně hledala všechny detaily jakékoliv magie všude po Praze, abych se pak mohla projít a pokecat si s domovními znameními. Petře Kubaškové patří opravdu můj obdiv, jak dokonale má Prahu, a její legendy, zmapovanou.

Příběh se mi celkově líbil, místy mi přišel malinko předvídatelný, ale stejně mě dokázal překvapit! Postavy byly psané jakožto teenageři, ale je pravda, že se tam občas objevila větička, kterou bych si nemyslela, že by patnáctiletá holčina řekla. Těch bylo jen trochu. Na druhou stranu jsou zde krásně popisované backgroundy postav, autorka se dokonce v prvním díle lehce dotkla domácího násilí a opravdu se jí to povedlo. Za to za mě palec nahoru!

Čarokrásné ilustrace

Další věc, kterou bych chtěla moc pochválit jsou ilustrace. První i druhý díl ilustrovala umělkyně Striga. Její umělecký styl se do knihy dokonale hodí a já se zatajeným dechem čekala, kdy přijde další obrázek. Jediné, co mě trochu mrzelo byly neladící hřbety knih. Když si knihy dám do knihovny vedle sebe, tak je fajn, když svazky stejné série spojují společné prvky. Když obě knihy ze série dáte vedle sebe a porovnáte hřbety, mysleli byste si, že jde o úplně jinou knihu! Ale to jsem asi už trochu hnidopich.

Moc bych chtěla poděkovat nakladatelství Epocha, které nám oba díly k recenzi poslalo. Nedávno jsme taky s Petrou Kubaškovou spáchali rozhovor, tak šup šup, jděte číst!

Verdikt

Příběh
Postavy 100
Styl psaní
Ilustrace

Naše skóre

Příběh doporučuju jak malým, tak nám starým. Má svoje jedinečné kouzlo a zaručeně vám vykouzlí úsměv na tváři.

User Rating: Be the first one !
Zobrazit více

Redakce Gamesmag.cz

Články na kterých pracovalo více členů redakce, popřípadě členové redakce, kteří pro nás psali externě, náhodně, nechtějí být jmenováni, nebo pro náš magazín již nepíší: Deny Szoó, Adriana Malá, Martin Fojtek, Klára Kropáčková

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button