NovinkyTéma dne

Obtěžování není sexy

Proč Twitch nebanuje svoje agresivní uživatele? Kolik hráček bylo na této platformě sexuálně obtěžováno? A jaké kroky vůbec Twitch podnikne? Dnešním ránem začala akce pod jménem TwitchBlackout. Cílem tohoto protestu je upozornit na vzrůstající sexuální obtěžování na Twitchi. Obvinění i oběti jsou často předními partnery velkých společností a samotné platformy. Nejčastěji se objevuje streamer Lono vystupující pod přezdívkou “SayNoToRage“.

Poté, co se tento tweet rozletěl po internetové sféře, začali sdílet své příběhy i ostatní ženy. Jedna z nejzajímavějších přišla od Snaps, slavná Destiny 2 streamerka. Ve své zpovědi popisuje svoje setkání s Lonem, který vůčí ní měl velmi nevhodné sexuální návrhy a sama Snaps musela několikrát výrazně zdůraznit, že nemá zájem o nic, co jí nabízí.

“Naklonil ses. “Jasně, já jen když jsem zhulenej, nebo opilej tak jsem o dost víc…uvolněnější…sexuálně.”

A to je jen útržek ze vzpomínky Snaps. Celou situaci má popsanou na svém Twitterovém účtu. Sám Lono nakonec natočil video, kde vysvětluje svoje chování. Bohužel ho nedlouho poté ale smazal. Svoje chování se snaží vysvětlit tím, že ho v pouhých šestnácti letech znásilnila jeho přítelkyně. Také tvrdí, že “není sexuální predátor, ale pouze rozbitá osobnost, která potřebuje pomoct.” Dále poznamenává, že sexuální vtipy jsou v herní sféře velmi časté. Příběh se stále rozvíjí a čím dál tím více žen přichází s vlastními zkušenostmi s tímto streamerem.

Chris Avellone je scénárista několika světově známých RPG her, jako například Fallout: New Vegas, Baldur’s Gate: Dark Alliance a dalších. Několik žen ho také obvivnilo z nevhodného chování se sexuálním podtextem. Jeho jediná odpověď bylo několik tweetů, kde se některým ženám omlouval, ale jinak nešel do větších detailů, ani nemluvil s tiskem. Avellone aktuálně pracoval na nové hře Dying Light 2, kterou oznámil společně s vývojáři z Techlandu v roce 2018. Techland následně oznámil, že “se jejich cesty s Avellonem rozešli.”

Sexuální násilí a disrespekt nebereme na lehkou váhu a rozhodně takové chování netolerujeme – a to platí jak pro naše zaměstnance, tak externisty jako je Chris,” oznámil mluvčí firmy Techland pro internetový portál Kotaku.

Abych citovala některé z jeho obětí:

“Pokaždé, když se Avellonova přítelkyně vzdálila, dal mi ruku na zadek a snažil se mě nalákat k sobě do pokoje,” sděluje osoba, která nechce být jmenována. Citace se vztahuje k roku 2014.

Žena jménem Karissa popisuje, jak se Avellone chlubil svojí pracovní pozicí a často, na firemních večírcích, kupoval kolegyním (často velmi mladým) velké množství alkoholu a poté je doprovázel do jejich pokojů, aby mohl zneužít situace.

Moc si toho nepamatuji, tedy až na pár momentů. Pamatuji si, že jsme spolu někde stáli a moji dva kamarádi čekali opodál. Tohle si pamatuji velice přesně. Chris mě znenadání chytil za hlavu a začal mě líbat. Nezeptal se, prostě šel na to…

Dalším člověkem, na kterého padla vlna hateu je Joe Varga. Streamerka Ashley, také známá jako WookieMonster, obvinila Joea ze sexuálního obtěžování, které mělo proběhnout v roce 2018 na festivalu PAX West. Jediný rozdíl mezi tímto případem a těmi ostatními je to, že Joe trvá na svojí nevinně. Na jeho Twitteru je oficiální prohlášení, kde vyvrací Ashleyiny tvrzení a tvrdí, že má i očité svědky, kteří mu mohou i vše dokázat. Momentálně dal celý případ k soudu a vše řeší už pouze jeho právníci.

Mnoho z obviněných streamerů ztratilo cenná partnerství. Například značka Avermedia na Twitteru uvedla, že končí spolupráci s některými z obviněných streamerů. Twitch na vše zaregoval tímto:

Ženy, které jsem zmínila rozhodně nejsou jediné. Je tu třeba KaraCorvus, Antitinkerbell, Sampai, Kaceytron a mnoho dalších. Stačí si najít jejich twitterové účty a přečíst si jejich příběhy.

Tagy
Zobrazit více

Klára Kropáčková

Ahoj, jsem kreativní pisálek. Věnuji se krátkým příběhům, žurnalistice, copywritingu a videoherní scénáristice. Ráda píšu rozhovory, reportáže a zajímavé články z oboru. Mému života vládnou kočky. Žij blaze!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Také by vás mohlo zajímat
Close
Back to top button
Close
Close