NovinkyPS4PS5Xbox OneXbox Series X

Koupě nových konzolí day one – dobrá volba nebo jen hype train? | Komentář

Launch konzolí nové generace je tady. Šťastlivci se ke svým konzolím dostanou v následujících dnech, ti méně šťastní se dočkají na začátku příštího roku. Zamysleli jste se ale nad tím, jestli koupě novogenerační konzole hned v den vydání je dobrý nápad? Jasně nové technické možnosti, haptická odezva, 60 FPS, 4K rozlišení to všechno chceme každý vyzkoušet co nejdříve to je možné. Je třeba si říct ALE!

Konzole není telefon

První na řadě proč bych nechal koupi nové konzole na pozdější dobu je čistě jejich technický stav. Konzole nevychází každý rok, je to velký kus hardware za poměrně lidskou cenu a první kusy se nemohou obejít bez menších či větších problémů. Tak to prostě s hardwarem chodí. Jasně, ty fotky kdy byly nové PS5 zavřené ve skleněné krabici a konzole hlásila přehřívání je samo o sobě blbost lidí co tam konzoli zavřeli. To horší s čím SONY novou konzoli vypustila je její úložný prostor. Po té co konzoli nahodíte do provozu zjistíte, že je vám k dispozici nějakých 600 GB volného místa. Řeknete si: “Hmm, tak to rozšířím větším SSD”…no ne, SONY potvrdilo, že si úložiště konzole jen tak nerozšíříte, protože hry na jiné SSD jednoduše nepůjdou uložit..ehm, děkujeme?

Microsofte a ty se v pozadí směješ proč? Nové konzole s názvem Series X/S už u svých majitelů sice jsou ale předvádí se také v pěkném světle. Díky bohu žádný red ring of death jako tomu bylo u 360 se nekoná, nynější konzole mají ale jiný problém. To když si chcete zahrát nějaký ten next-gen titul a vložíte blu-ray do mechaniky, Xbox hru jednoduše nenačte. Uživatelé postupně zjistili, že stačí konzoli restartovat a už se chová zase jak má. Hezké Microsofte.

Nízký počet launch titulů

Je všem úplně jasné, že když si vysolíte peníze za novou konzoli nenecháte ji jen chytat prach. Chcete jí pořádně otestovat, prohnat všechny šroubky a vyzkoušet co to vlastně umí. Ptáme se, je na čem to vyzkoušet? Pokud vezmeme modrou stranu konzolí tak dostáváme nového Spideyho, Sackboye, předinstalové pokračování Astrobota. Nechybí Valhalla a čeká se na Cyberpunk. To je všechno pěkné, jenže tyto hry si odehrajete i na systému PS4. Jediný vyloženě next-gen launch titul u SONY tedy zůstává remake původních Demon´s Souls. Ano ano víme, všechny hry z PS4 dostanou PS5 upgrade ale to pořádně není čistě next-gen titul. A to je smutné.

A nyní druhá, zelená strana barikády. Tak tady máme třeba…ehm..Valhalla? Dirt 5? Ne vážně, Xbox nepřinesl žádný exkluzivní launch titul. Ale..ale má Game Pass!

Podpora starší generace, klesající cenový trend

Prvotní launch day nových konzolí samozřejmě doprovází velký hype. Počáteční prodejní ceny nejsou tak vysoké, vždyť ta nejvyšší je nějakých 13 000 korun. Ale řekněme si upřímně. Pokud vezmeme do úvahy potvrzení podpory pro PS4 další 3 roky, tak vyčkání nějakého půlroku pro koupení nové konzole nikoho určitě nezabije. Navíc čím více času budou mít obě studia navíc, tím více much mohou u konzolí vychytat. A navíc, podívejte se do svých herních knihoven. Kdo z vás odehral 100% všechn her co máte?

Bude vůbec s kým hrát?

Jeden z hlavních prvků konzolí bylo vždy zahrát si s někým kdo má stejnou konzoli doma. Propařené večery u mulťáku call of duty, battlefieldu nebo FIFY, to jsou prostě momenty, na které si každý jistě vzpomene. Při přechodu na novou generaci konzolí se tedy musíme také ptát, a co friend list? Kdo z nich si novou konzoli koupí? Xbox kontruje možností hrát na Xbox One ve stejné party jako hráči na Series X. To je výborná cesta jak vyřešit tento mezigenerační rozdíl, avšak otázkou je nakolik bude stará generace trpět v porovnání s next-genem.

Závěrem bych chtěl dodat, že nikoho od koupě nové konzole určitě neodrazuju. Launch nových konzolí je obrovská událost, která tu není každý rok. Všichni jsme zvědaví jak nové kousky budou fungovat, jak nové hry budou vypadat a všichni si je chceme vyzkoušet. Jednoduše mi ale přijde, že celý tento hype je dost zbytečný. Stávající konzole budou složit ještě pár let, hry budou vycházet tak či tak a prozatím nevidím jediný převratný titul kvůli kterému bych hned běžel do obchodu pro novou krabičku. A jak jste na tom vy? Jste v první vlně předobjednávek nebo počkáte na začátek nového roku? Nebo neupgradujete vůbec?

Zobrazit více

Jacob

Zajímá mě veškeré dění ve světě videoher, filmů nebo hudby. Hry mě provází celý život a takto jim to chci trošku vrátit.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button