KnihyNovinkyRecenze

Epochální Lockdown | Recenze

Nakladatelství Epocha před čtyřmi dny vydalo tématický e-book Lockdown s povídkami těch nejznámějších a nejlepšejších autorů české fantastiky. A nebyli bychom to my, kdybychom sbírku řádně nezrecenzovali!

Lockdown je povídková sbírka zatím pouze ve formě e-booku, kterou si každý na palmknihy.cz může stáhnout úplně zadarmo! A to se vyplatí! Kdo by nechtěl nadupaných 166 stran české fantastiky?

Povídky v e-booku jsou opravdu rozmanité – najdete tu všechno od noir Prahy po medieval fantasy rytíře až po modernější pojetí hobita. Těšit se můžete na celkem 10 povídek od profláklých autorů jako Kristýna Sněgoňová, František Kotleta nebo Oskar Fuchs.

Nejlépe napsaná povídka podle mě byl příběh Staří přátelé od Michaely Merglové. Musím pochválit styl psaní, lehké plynutí děje a konzistentní postavy. Celou povídkou se nese příjemně pochmurná atmosféra – mimochodem proč jsou v každé povídce elfové takoví pazgřivci? – která se občas protíná příjemným dialogem mezi dvěma starými přáteli. Děj mě dostal tam, kam jsem vůbec nečekala a i přes moje studené srdce mi na konci ukápla slza. Asi jsem cíťa.

Moje literární vzdělání mě nutí nad každým detailem hledat skrytou symboliku, která by občas překvapila i autora samotného. Jedním z takových momentů byl i slavný, vznešený meč pojmenovaný po obyčejné, špinavé prostitutce. Podle mého super literárního mozku by tím autorka mohla jemně ukazovat na fakt, že ať jste hrdina v zářivé zbroji, rytíř z legend, tak ke konci dne jste stejně jenom člověk a pokud nemáte nikoho, kdo by na vás vzpomínal, tak jste stejně důležitý jako ta táborová děvka. Může mi prosím Míša Merglová říct, jestli mám pravdu?!

Další povídka, která mě zaujala je Divadlo zrůd od Lucie Lukačovičové, kde se hlavní hrdinka narodila jako “zrůda” tedy člověk s nadpřirozenými schopnostmi. Dostane za úkol vyšetřit podivnou vraždu divadelní umělkyně čínského tradičního divadla. Tady musím pochválit hlavně celkovou gradaci příběhu a překvapivý spin na konci.

Opravdu zajímavou povídku napsal i Dalibor Šenek s jeho Stíny nad Prahou. Oceňuju celkovou noir atmosféru a pěkně svižný děj.

Na co čekáte? Jděte na stránky Palmknih a čtěte Lockdown! Jinak si mě nepřejte! A co takhle přečíst si rozhovor s Kristýnou Sněgoňovou nebo Františkem Kotletou?

Verdikt

Příběh - 100%
Postavy - 100%
Styl psaní - 100%
Ilustrace - 100%

100%

Naše skóre

Hodnotit sborník povídek je v rámci našich kritérií opravdu nelehké. Rozhodla jsem se tedy dát krásných 100% protože sbírka je opravdu suprová a já věřím, že v téhle nelehké době zvedne náladu nejednomu čtenáři.

User Rating: Be the first one !
Zobrazit více

Klára Kropáčková

Ahoj, jsem kreativní pisálek. Věnuji se krátkým příběhům, žurnalistice, copywritingu a videoherní scénáristice. Ráda píšu rozhovory, reportáže a zajímavé články z oboru. Mému života vládnou kočky. Žij blaze!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Také by vás mohlo zajímat
Close
Back to top button