NovinkyPCRecenze

Century: Age of Ashes – Dračí souboje s jiskrou

V den, kdy jsem nainstaloval Age of Ashes, jsem si říkal, že zajisté půjde o generickou F2P hru a já ji po pár minutách vypnu. Ovšem po pár hodinách, které jsem ve hře strávil můžu říct, že jsem se mýlil. Hra mne příjemně překvapila a nehodlám s jejím hraním přestávat. Ano, jsou zde přítomny zcela běžné prvky pro Free to Play model, ovšem zde jsou zcela pochopitelné a ještě ke všemu nemají vliv na to, jak jste ve hře úspěšní. Ale jak hra funguje jako celek?

Hra jako taková je zaměřená na souboje dračích jezdců ve vzduchu. Budete se prohánět skrze hradby, oblétávat skály, abyste se vyhnuli střelám protivníka, sbírat zlato do své pokladnice nebo ho naopak krást protivníkům a nebo budete stylově a elegantně prolétávat skrze brány v zajímavé variaci na známý herní mód “Capture the Flag”. To všechno v příjemném moderním grafickém kabátku, za který by se nemusel stydět ani AAA titul.

Jak se to celé hraje?

Pro hraní titulu jsem používal klávesnici a myš. Což by u letecké hry mohla být obrovská chyba a hra by se mohla stát neovladatelnou. To ovšem není případ Age of Ashes. V nastavení ovládání je totiž možnost přepnout si ovládání tak, aby více vyhovovalo ovládání na myši a věřte mi, když vám povím, že tahle na první pohled minimalistická možnost, může znamenat velký rozdíl mezi vítězstvím a porážkou. Občas se může ovládání stát těžkopádným při potřebě rychle reagovat, což se může stát třeba v případě, že chcete v zatáčce ostře zatočit. Samotný letecký model se pak nijak výrazně neliší od toho, jaký jsme mohli vidět například ve WarThunderu. Namísto letadel zde samozřejmě máte na starost draka. A že jich je ve hře požehnané množství!

Dračí rodič

Svého draka samozřejmě nezískáte jen tak. Nejprve vás hra obdaří dračím vejcem. To se vám poté po splnění několika úkolů vylíhne. Jak správně tušíte – dospělí draci se z vajec nelíhnou a proto vás čeká další série úkolů, které během zápasů plníte. Díky tomu váš drak dospěje. Teprve pak na něj budete moci konečně nasednout a svištět s ním vzduchem, zatímco pálíte nepřátele na popel.

Co lze ve hře dělat?

Létání s draky, jak jsem již zmínil, je jednou z hlavních činností ve hře. Létáte v zápasech ve skupinách proti tříčlenným a šestičlenným týmům. Zápasy 6 proti 6 se vám zpřístupní až od určité úrovně vašeho účtu ve hře. Do té doby budete v menší aréně s méně překážkami bojovat v soubojích 3 proti 3. Ty probíhají v klasickém Deathmatch módu a nenabízí nic nového. Pokud však u hry vydržíte a dostanete se na pátou úroveň, dostanete přístup ke všemu co hra nabízí a zažijete více než pouhé poletuchy s občasnou salvou ohnivých koulí.

Zlatá horečka

Najednou se ocitnete ve víru bitvy o zlatý poklad v módu “Spoils of War”. Všemi možnými způsoby se svým týmem bráníte svou skrýš, kde se zlaťáky jenom hromadí. Po nahromadění veškerého adrenalinu v těle se vydáváte vstříc nepřátelské pokladnici s cílem, si z ní uzmout něco pro váš tým. Natolik vás to pohltí, že v poslední vteřině doletíte s poslední várkou zlata od nepřátel, vyhnete se střetu, kličkujete do cíle a konec! Váš tým vyhrává o pouhých 5 zlaťáků! Uf, to bylo o fous. Jak říkám – úplně vás to dostane.

Brány pekelné

Dalším módem, který jsem již zmiňoval na začátku recenze, jsou takzvané “Gates of Fire”. Vaším úkolem je zde po získání vlajky dvakrát proletět všech 8 bran rozmístěných po mapě. Pokud tohoto cíle nedosáhne do vypršení časového limitu ani jeden tým, vyhrává ten tým, který za kolo proletěl při držení vlajky nejvíce bran.

Dračí masakr

V neposlední řadě tady máme mód nazvaný “Carnage”. Ten bere koncept deathmatche a malinko ho pozměňuje. Stejně jako předtím se hraje v týmech 6 proti 6. Ovšem zde nejde ani tak moc o spolupráci jako spíš o rychlost a zdatnost v ovládání svého okřídleného ještěra. Jak už jsem říkal, nejedná se o úplně typický deathmatch tak si pojďme tedy říct něco ke změnám, které tento mód přináší. Pokud jste neřízená střela a žádný nepřátelský drak vám neunikne, hra na vás v průběhu zápasu vypíše “odměnu” v podobě bodů, které se přičtou nepřátelskému týmu po vaší eliminaci. Čím déle je na vás vypsaná a čím více nepřátel zneškodníte, tím vyšší odměna na nepřátele čeká. Náhodně se pak během zápasu na mapě objeví speciální zbraň, se kterou lze nepřátele vyřídit do pár sekund.

Spolu s dalšími novými mechanikami, které do konceptu deathmatche přináší, mi potom přijde, že právě Carnage je hlavní pilíř celé hry a že právě tento mód bude hráči nejvíce vyhledávaným. Snad by se i tento mód mohl stát regulérní e-Sportovou disciplínou.

Skončí titul v propadlišti dějin?

Na rozdíl od ostatních na první pohled nadějných F2P titulů si to o Century nemyslím. Hra jako taková je už teď velice zajímavá. A péče, které se jí jistě dostane, vzhledem k nynějšímu počtu hráčů, ji jistě dotáhne k dokonalosti. Malou obavu však cítím z in-game obchodu. Ano, F2P hry musí z něčeho žít, jenom mám strach, že se časem z titulu stane záležitostí, kterou si zkrátka bez nějaké té utracené koruny neužijete do sytosti.

To se ale zatím neděje, takže můžu s klidným svědomím říct, že tady máme potenciálně jednu z nejlepších her zadarmo, která je v posledních letech dostupná.

Verdikt

Grafika - 90%
Optimalizace - 85%
Hudba - 75%
Hratelnost - 80%

83%

Naše skóre

Century: Age of Ashes je nadějnou free to play hrou, která má potenciál prorazit i v e-Sportu. Ovšem nejdříve musí autoři doladit pár neduhů, které zhoršují plynulost zápasů.

User Rating: 0.1 ( 2 votes)

Matěj "Maťáááj" Malchar

Nadšený hráč co o všem okolo her s ještě větším nadšením píše. Dále jsem také velký fanoušek hudby obecně a sem tam napíšu i něco co se her úplně netýká, ale to si většinou nechávám pro sebe. Proč je tady tma? Kde to jsem? Haló, je tu někdo?

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button