KnihyNovinkyRecenze

Čapkovo výročí aneb Robot100 | Recenze

Roboty známe všichni. Nejeden film nebo hra by se bez nich neobešla. Antalogie Robot100 tyto vynálezy oslavuje. Víte ale, že úplně první, kdo pojem „robot” použil byl náš Karel Čapek ve své hře R.U.R. Samotný název se odvíjí od slova robota a vymyslel ho Karlův bratr Josef.

Antalogie Robot100

Nedávno uplynulo 100 let od vydání jedné z nejslavnějších českých divadelních her. A nebyli bychom to my, kdybychom to pořádně neoslavili. Nakladatelství Argo se k tomuto jubileu rozhodlo vydat povídkovou antalogii Robot100.

Oslovení autoři dostali jediné zadání – spojit své texty s myšlenkami původního Čapkova díla, a pokud možno v nich odkrýt, které z jeho myšlenek v lidech dosud rezonují i po celém století. Argo

Podle mého autoři zadání splnili brilantně. Do Robota100 svými příběhy přispěli:

Ben Aaronovitch, Chaim Cigan, Emil Hakl, Michal Hvorecký, Vilma Kadlečková, Pavel Kosatík, Jiří W. Procházka, Jaroslav Mostecký, Ondřej Neff, Julie Nováková, František Novotný, Robert Silverberg, Petr Stančík, Jaroslav Veis

Supr-krásná obálka

Sami vidíte, že jde o ty nejpřednější jména české a světové fantastiky. Teď na chvilku opomenu, to co je uvnitř, ale budu se soustředit na „fasádu”. Kniha má nádhernou obálku od Mikuláše Podprockého. Kniha má skvělou vazbu, vevnitř je nádherně řešená. Opravdu oceňuji jméno a krátké povídání o autorovi na černé stránce. V knize jsem nenašla jedinou chybu nebo překlep. Může se to sice zdát jako samozřejmost, ale přeci jen mě občas něco uhodí do očí a pak to trochu kazí dojem. Toho se ale u Robot100 bát nemusíte.

A co povídky?

Některé povídky mě bavily více, některé méně. Vlastně jako u každé sbírky. Jako první mě zaujal Omyl Boží od Jaroslava Mosteckého. V této povídce se seznamujeme s dvojicí přeživších, kteří se potýkají s vším možným, co je na útěku před roboty potkalo. V druhé dějové lince se seznamujeme s robotí botaničkou, která má za úkol najít substanci, která robotům prodlužuje život. Po uplynutí několika let totiž přestanou fungovat a zemřou. Oceňuji to, že autor do své povídky zahrnul lidi za slovo vzaté, kteří se v ostatních povídkách tolik nevyskytují. Zároveň krásně propletl oba příběhy tak, že jsem hltala každé jeho slovo.

Druhá povídka, která se mi líbila byla Rossumův univerzální rosol od Vilmy Kadlečkové. V tomto příběhu svět kompletně ovládli roboti, kteří s radostí předstírají, že jsou lidmi. Před roboty tu ale ještě byl rosol – živočichové, kteří na sebe dokáží brát jakoukoliv podobu včetně nábytku nebo obrazů. V čestné robotské společnosti se jim říká rousové. Roboti chtějí rousy vymítit. Příběh sleduje jednu rousu, tedy rosolovitou slečnu, která se mezi plecháči snaží jen a pouze přežít.

Třetí povídkou, která mě zaujala je Tanec rytířů od Pavla Kosatíka. Tato povídka trochu přesahuje do náboženství a hraje si s motivy Jóba, stvoření a Golema. Je hodně mystická a plná neočekávaných zvratů. Zároveň trochu filozofuje a meziválečný řidič taxíku mi hází trochu Mafia vibes takže 11/10.

Zkrátka a jistě je celá antalogie opravdu suprová a vy všichni byste si jí měli jít přečíst. Robot 100 je taky moc pěkný vánoční dárek. Mrk, mrk!

Děkujeme Nakladatelství Argo za recenzní výtisk! Mají fakt super tituly, tak šup šup na jejich web!

Z Arga nám přišla ještě bezvadná knížka Strážce duší od Deborah Hewittové.

Verdikt

Příběh - 80%
Styl psaní - 85%
Obálka - 100%
Postavy - 90%

89%

Robot100 doporučuju všem fanouškům i nefanouškům Čapka. Jde o opravdový unikát mezi povídkovými antalogiemi!

User Rating: Be the first one !
Zobrazit více

Redakce Gamesmag.cz

Články na kterých pracovalo více členů redakce, popřípadě členové redakce, kteří pro nás psali externě, náhodně, nechtějí být jmenováni, nebo pro náš magazín již nepíší: Deny Szoó, Adriana Malá, Martin Fojtek, Klára Kropáčková
Také by vás mohlo zajímat
Close
Back to top button