NovinkyReporty

RPG Workshop aneb zábavný den s D&D ve FYFT

V sobotu 9. 10. jsem se zúčastnila RPG Workshopu v prodejně FYFT. Jednalo se o celodenní akci zaměřenou na Dungeons & Dragons a odehrávala se v holešovické kamenné prodejně FYFT. Cílem bylo přiblížit D&D nováčkům, a to především těm, kteří se zajímají o vedení hry, tedy stát se tzv. PJ, GM či DM (Pán jeskyně, Game Master, Dungeon Master). Workshopem nás provedl Petr „Gergon“ Neumann, tedy odborník na slovo vzatý, který se hraní a PJování věnuje už 20 let.

Jen pro pořádek si na začátku řekněme, co je vlastně Dungeon & Dragons, kdyby se tu náhodou našel někdo takový, kdo neví, která bije. D&D je tak zvané papírové RPG (role playing game), zvané také hra na hrdiny. Jeden z hráčů je Pán jeskyně, který dobrodružství vymyslí a zbytek hráčů jím provádí. Ti si každý stvoří postavu dobrodruha či dobrodružky, do jejichž role se vžijí a reagují na svět, který jim Pán jeskyně předloží. K ruce jsou jim pravidla, která mohou ale nemusí následovat. Nejdůležitější není přesně dodržet všechna pravidla, ale prožít dobrodružství a bavit se s kamarády. U nás je pravděpodobně mnohem známější Dračí doupě než Dungeons & Dragons, ale princip je stejný.

Nahý teleport, bezhlavý hostinský a bezvousý trpaslík

Sešli jsme se jednoho, lehce chladného rána v Holešovicích. Po úvodním představování a přiznání se, jaké máme vlastně zkušenosti s hraním papírových RPG, jsme se směle vrhli do D&D. Dopoledne jsme strávili hlavně mluvením o základních principech, tedy my jsem až tak nemluvili, mluvil hlavně Gergon, který nám velmi přehledně vyložil, o čem je D&D a jak připravit sebe jako PJ a své hráče na první dobrodružství. Dostali jsme tipy, jak vést hru, jak postupně zasvětit nové hráče do pravidel, a také čeho bychom se měli vyvarovat.

Dostali jsme i prostor pro dotazy, při kterých se ukázalo jako moc Gergon rozumí PJování. Rozumí. Je vidět, že má léta zkušeností, které dokáže velmi dobře předat dál. Nenechá se rozhodit ani tím, když je někdo hluchý a místo náhlý teleport slyší nahý teleport (ano, byla jsem to já) a rovnou na vás vystřelí několik nápadů, jak by k tomu mohlo dojít.

Když vás bard sejme pátou loutnou

Po obědě nás čekala ta interaktivnější část sobotního programu. Odpoledne jsme měli rozdělené celkem na tři části, které jsou i základem D&D: průzkum, sociální interakce a boj. V každém bloku nám Gergon vyložil jak se s tím jako PJ nejlépe poprat a po každé části nás čekalo menší praktické cvičení. V části průzkum jsme měli za úkol popsat chodbu a místnost, sociální interakce zase vyžadovali sehrát scénku, jako třeba prodej mrtvého těla. Boj byl asi nejzajímavější tedy aspoň pro mě. Měli jsme ve skupince sehrát souboj, při kterém jsme popisovali naše útoky a jak cizí útoky působí na nás.

Situace v naší skupině eskalovala takovým způsobem, že bard tahal loutnu za loutnou a nechal nás tančit, až nás při páté loutně udolal, že jsme se radši vzdali. Holt proti síle hudby nic nezmůžete. Zvlášť pokud je to heavy metal, který měl být původně heat metal. Holt už můj sluch není, co býval.

Po posledním praktickém cvičení, jsme dostali poslední prostor pro otázky, a pak jsme se pomalu rozešli k našim domovům. Se spoustou nových zkušeností a nových znalostí a co se týče mě tak i nataženou bránicí, protože takhle dobře jsem se dlouho nezasmála. Gergon odvedl skvělou práci, vše vyložil srozumitelně a obdivuju jeho schopnost improvizace. Rozhodně jsem se toho hodně naučila.

Pokud bude FYFT s Gergonem RPG workshop opět pořádat rozhodně doporučuji se zúčastnit, obzvlášť pokud o PJování uvažujete. Mezitím si můžete podívat na Gergonův YouTube kanál, kde odvádí skvělou práci v demystifikování D&D pravidel. Děkuji FYFT, že mě na workshop pozval a nezapomeňte se stavit v jejich holešovické prodejně, kde mají skvělý výběr her a samozřejmě i hernu, kde si je můžete užít s ostatními.

Kristina "Speedy" Gonzálezová

Ráda se označuji za sběratele konzolí, ale zatím jich vlastním pouhých 20. Čtení, hraní a historie jsou mojí vášní a nedostatek času na koníčky věčným problémem. Fantasy, sci-fi, horor, detektivka, komiks nic mi není cizí.

Podobné články

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Back to top button